South Florida hastanesinde çalışan bir hemşire 1.800 hastaya HIV, hepatit de dahil pek çok hastalık bulaştırmakla suçlanıyor.

Yetkililer, hemşirenin kan alma, tıbbi malzemelerle müdahale işlemleri sırasında aynı malzemeleri tekrar tekrar kullandığını belirtiyor.

Broward General Medial Center'daki yetkililer, 59 yaşındaki hemşire Qui Lan'ın kan tüplerini, şırıngaları tekrar tekrar kullandığını tespit ettiklerini açıkladı. Lan'ın çalıştığı süre içinde, yani Ocak 2004'ten bugüne kadar tam 1.851 kişi çeşitli hastalıklar kaptı.

Fort Lauderdale polis sözcüsü Frank Sousa, soruşturmayı yürütenlerin bilerek ihmal de dahil çeşitli suçlamalarda bulunacağını ancak hemşirenin çalıştığı dönem içinde hastalık kapan birilerinin bulunması gerektiğini söyledi.

Sousa, "Şimdilik ortaya çıkan kimse yok. Kurban olarak anılabilmeniz için tıbbi malzemeler yoluyla bulaşan hastalıklardan birini taşımalısınız," diye konuştu.

Lan'ın avukatı Allison Gilman, müvekkilinin 37 yıldır hemşire olarak çalıştığını ve hiçbir disiplinsiz hareketi olmadığını iddia etti.

Gilman, "Onun yanlış birşey yaptığına inanmıyorum." derken, Lan, hastanenin suçlamalarına yanıt vermedi.

Hastane yetkilileri, 8 Ekim'de hemşireden şüphelenildiğini ve bir gün sonra da hemşirenin istifa ettiğini duyurdu.

Turkishny.com / Gülten Sarı