Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde gözler cumartesi imzalanması beklenen protokole çevrildi. Ama bugün de Türk -Ermeni ilişkilerini çok yakından ilgilendiren önemli bir görüşme var. Azerbaycan ve Ermenistan liderleri, bugün Moldova'da bir araya geliyor.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Moldova'nın başkenti Kişinev'deki Amerikan Büyükelçiliği'nde bir araya gelecek.


Dağlık Karabağ sorununun ele alınacağı görüşme, Türkiye saatiyle 18.00'de başlayacak.

Hollanda'da konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye-Ermenistan Protokolü öncesi Azerbaycan'a güvence verdi.

Dışişleri Bakanı, "Ermenistan ile başlatılan ilişkilerin normalleştirme sürecinde, kesinlikle Azerbaycan'ın haklarına halel getirmeyeceğiz" dedi.

Reuters'a bilgi veren Türk kaynaklar, cumartesi günü Zürih'te yapılması planlanan imza töreni öncesi herhangi bir değişiklik olmadığını söylüyor. Ancak Ermeni tarafından çelişkili ifadeler var.

Reuters'e demeç veren Ermenistan Dışişleri Bakanı Arman Kirakossian, anlaşmanın yeri ve zamanının henüz belirlenmediğini öne sürdü.

Kirakossian, "Bu protokolün imzalanması Ermenistan için çok önemli. Biz önkoşulsuz şekilde ilişki kurmak istiyoruz. Ve umarım bu protokol en yakın zamanda imzalanacak" dedi.