Genel Müdür İbrahim Şahin, TRT-6'nın Kuzey Irak'ta yüzde 60'lık izlenme oranına sahip olduğunu açıkladı.

Şahin'in Los Angeles'ta tanık olduğu durum da hayli ilginç: Orada önemli bir Ermeni nüfus var. Bana TRT-Türk'ü izlediklerini söylediler.

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, 24 saat Kürtçe yayın yapan TRT-6'nın Kuzey Irak'ta yüzde 60 oranında izlenme payına sahip olduğunu söyledi. Kanalların izlenme oranlarını ölçen AGB'nin sonuçlarından tatmin olmadıklarını belirten Şahin, TRT'nin kendi ölçümlerini yaptırmak için ihaleye çıktığını ve diğer kanalların sağlıklı çalışması halinde bu sisteme girebilecekleri sinyalini verdiğini açıkladı. Televizyon ve gazetelerin Ankara Temsilcileriyle kahvaltıda buluşan Şahin, TRT ile ilgili son gelişmeleri şöyle özetledi:

{jumi [google/code.html]}

TRT-6'NIN REKORU: TRT-6, Kuzey Irak'ta yüzde 60 oranında izleniyor. Bu bilgiyi Kuzey Irak'taki yerel yöneticiler arkadaşlarımızla paylaşmış. 'İyi ki bizim uydudan yayın yapmıyorsunuz. Yoksa sürekli sizin kanal izlenir' demişler. Gerekirse parayı verir o uyduya da gireriz, ama biz izleyiciyi TÜRKSAT'a yönlendirmek istiyoruz. Irak'ın ortalarına da uzanma düşüncemiz var. Şu anda Kırmanca yayın yapılıyor. Soranice, Goranice'yi de kapsamak istiyoruz. 

İNTİHARLARA İLİŞKİN İLGİNÇ TESPİT: Bölgede 'Hotbird' uydusu üzerinden yayınlar izleniyor. Batman'daki intiharların nedeni, buraya bağlanıyor. Tek odalı evlerde TV izleniyor. Belli bir saatten sonra uyduda pornografik unsurlar devreye giriyor. İntiharlarda bu faktörün araştırılması gerektiğini valiler de söylüyor. 

DİĞER DİLLER: Kürtçe dışında kanal talebi geldi. Hicvettim, 'Benden sonraki genel müdür yapar' dedim. Türkiye'de Gürcü veya Laz kökenli olup Türkçe bilmeyen yok. Problem Türkçe bilmeyene fırsat yaratmak.

ABD'DEKİ İLGİNÇ GÖZLEM: Yazın iki hafta Los Angeles'da idim. Orada önemli bir Ermeni nüfusu var. Bana TRT-Türk'ü izlediklerini söylediler. Çocuklarının Türkçe öğrenmesi için TRT Çocuk Kanalı'nın da ABD'ye indirilmesini istediler. ABD ve Avustralya için çalışma yapıyoruz. 

KENDİMİZ ÖLÇTÜRECEĞİZ: Reyting ölçümünde kaygılarımız var. AGB'nin sonuçlarında gri noktalar var. Bize bunları izah edemediler. Mesela TRT-6 ne kadar izleniyor? Bunu tam bilemiyoruz çünkü AGB şirketinin, Güneydoğu'da Antep dışında deneği yok. Sadece TRT-1 ölçülüyor o da sağlıklı değil. İzlenirlik mutlaka ölçülmeli. TRT ölçüm için kendisi ihaleye çıktı. İhaleyi kazanan kuruluşun, sistemi kurma çalışmaları sürüyor. Bir iki ay içinde ölçümlere başlanacak. Yedi -sekiz TV yöneticisi 'sağlıklı olursa bu sisteme katılacaklarını' söyledi.

SEDA SAYAN'IN PROGRAMINDA ANLADIK: Seda Sayan canlı yayın yapıyor ve hep 10.20'de reklamlara giriliyordu. Ancak bir gün programa çıkmadığı için banttan tekrar yapıldı ve saat 10.25'te reklamlara girildi. Baktık ki AGB'nin reklam rating ölçümlerinde 10.20'de reklamlar yükseliyor. Reyting konusu reklam gelirlerini doğrudan etkilediği için Rekabet Kurumu'na da, savcılığa da suç duyurusunda bulunduk. Eğer Rekabet Kurumu ve savcılık ölçümlerden dolayı AGB'yi suçlu bulursa, geriye doğru reklam tahsilatı yaptıracağız.

MAÇ YAYINLARINA TALİBİZ: Maç yayınlarının açık yapılmasından yanayım. Toplu maç seyredilen ortamlarda gençlerin etkilenmelerle karşı karşıya kalmamaları için uygulanan yöntem Arjantin'de olumlu sonuçlar verdi. O modeli inceletiyorum.

KAÇ PERSONELİM VAR BİLMİYORUM
TRT Genel Müdürü Şahin, kurum çalışanlarına yönelik bir soru üzerine 'sorulması halinde TBMM'de şu yanıtı vereceğini' açıkladı: 'Ne kadar personel çalıştığını bilmiyorum. Sözleşmeli personel vardı. Yeni kanun sırasında bunları kadroya aldık. Derken akitli, geçici akitli personel ortaya çıktı. Geçenlerde İstanbul TV yöneticilerini görevden aldım. 7 değişik şirketten 168 personeli geçici işe almışlar. Artık isteyen, istediği program üzerinden adam çalıştıramayacak. Kadrolu çalıştırdıklarımız 7 bin. Sorulduğunda bu rakamı veriyoruz.'

30 BİN DOLAR İSTEDİ PROGRAMI KALDIRDIK
Sibel Can TRT'de program yapıyordu. Bir yılbaşı programını bedelsiz yapmasını rica ettik. Önce kabul etti. Sonra saz ekibi için 30 bin dolar istedi. Kabul etmedik ve programını yayından kaldırdık.