Afganistan'daki Amerikan ve NATO kuvvetlerinin komutanı General Stanley McChrystal'ın bu ülkede izlenmesi gereken yola ilişkin raporu Barack Obama yönetimini ikiye böldü.

Obama'nın danışmanları arasındaki keskin görüş ayrılıkları, belirlenecek stratejinin Beyaz Saray'da kapalı kapılar ardında görüşülmesine rağmen su yüzüne çıkmaya başladı.

McChrystal'ın, "derhal ek kuvvet gönderilmesinin gerekliliğine" işaret eden açıklamaları bir yana, güvendiği isimlerle yeni strateji üzerinde bilgi alışverişinde bulunan ve bu çerçevedeki görüşmelerine devam eden Obama, en uygun kararı vermenin zaman alacağını söyledi.

Obama'nın Ulusal Güvenlik Danışmanı James Jones, McChrystal'ın ek asker talebinin Beyaz Saray'ı ikiye bölüp bölmediğinin sorulması üzerine, askeri tavsiyenin komuta zinciri çerçevesinde iletilmesinin daha uygun olacağını, McChrystal'ın düşüncesinin, denklemin sadece bir parçası olduğunu belirtti.

Jones, Obama'nın birçok fikri gözden geçireceğini, askeri kuvvetin, cevabın tamamını değil, sadece bir kısmını oluşturduğunu kaydetti.

{jumi [google/code.html]}

CNN stratejistlerinden Ed Rollins'e göre savaş yanlısı zihniyetle hareket eden George W. Bush dönemiyle Demokrat Başkan Barack Obama yönetimi arasındaki farklılıklar, altlarında çalışan ve yönetimin değişmesinin ardından değişmek durumunda kalan komutanların açıklamalarıyla su yüzüne çıkıyor.

Rollins, McChrystal'ın daha çok Bush ve Dick Cheney'nin yolunda hareket etiğini, çözümü sadece askeri kuvvet kullanımında görmeyenlerin de bulunduğunu, Amerikalı generalin ek asker talebini yüksek sesle dile getirmesinin büyük bir hata olduğunu düşünüyor.

CNN'in siyaset uzmanlarından David Gergen de Beyaz Saray'da yıllardır görülmemiş, kendisini açık bir şekilde belli eden bir bölünme olduğunu söyledi. Gergen, komutanlarla Obama arasında görüş ayrılıkları olduğunu savundu.

Afganistan'daki NATO ve Amerikan kuvvetlerinin komutanlığını, Haziran ayında General David McKiernan'dan devralan McChrystal, talebiyle, çok sayıda askerin dahil olduğu, bir yandan Taliban direnişine odaklanırken, bir yandan da Afganistan'ın tekrar yapılandırılmasını ve ekonomisinin canlandırılmasını amaçlayan strateji yanlılarına yakın bir tutumu destekliyor.

Başkan Yardımcısı Joe Biden'in başını çektiği bir grup ise, kısıtlı sayıdaki asker ile El Kaide'nin hedef alınacağı terörizmle mücadele stratejisine destek veriyor.

(AA)