Türkiye ile mutabakatı anlatmak amacıyla ABD’deki gezisini sürdüren Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Los Angeles’te 12 binden fazla Ermeni tarafından protesto edildi.

“Protokollere Hayır” kampanyasının bir parçası olan protesto gösterisinde “Serj, Ermeni halkına ihanet etme”, “Türkiye, soykırımı kabul et” diye yazılı pankartlar açıldı.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Türkiye ile mutabakata diasporadan destek sağlamak amacıyla sürdüğürdü ABD gezisin çerçevesinde ziyaret ettiği Los Angeles’te 12 binden fazla Ermeni tarafından protesto edildi. “Protokollere Hayır” kampanyasının bir parçası olarak düzenlenen protesto gösterisinde “Serj, Ermeni halkına ihanet etme”, “Türkiye, soykırımı kabul et” yazılı pankartlar taşındı.

altŞerj Sarkisyan, Ermenilerin yoğun olduğu Kaliforniya eyaletinin en büyük kenti Los Angeles’te Ermeni örgütleri temsilcileri ile biraraya gelerek Türkiye ile yakında imzalanması öngörülen iki protokolü savundu. Ermeni medya organı Asbarez’e göre, Sarkisyan, Beverly Hilton Otelindeki toplantıları sürdürürken “Protokollere Hayır” kampanyasının çerçevesinde tüm Kaliforniya’dan gelen binlerce Ermeni, otelin önünde toplanarak düzenlenen protesto gösterisinde bulundu.

Gösteriye katılan 12 bin kadar Ermeni, “Serj, Ermeni halkına ihanet etme”, “Türkiye, soykırımı kabul et”, “Protokollere Hayır” yazılı pankartları taşıdı. Bu arada, gösteriye otel üzerinde uçan ve protesto pankartları da asılan uçaklar da katıldı.

Öte yandan, toplantıya katılan Ermeni örgütlerinden birinin temsilcisinin de, Sarkisyan’ın, diasporanın temsilcilerinden gelen topyekün muhalefetin karşısında gerildiğini, “tarihçiler komisyonu”nu savunmaya çabaladığını, protokollerin Karabağ sürecini etkilemeyeceğini öne sürdüğünü anlattığı da bildirildi.

(ANKA)