İran Nükleer Denetime Açılıyor.

Birleşmiş Millletler'in nükleer enerji kurumunun başkanı Muhammed el Baradey, İran'ın yeni nükleer tesisini 25 Ekim'de denetleyecek.

İran Atom Enerjisi Kurumu başkanı Ali Ekber Salihi ile görüşen Baradey, İran'ın denetleyicilere mümkün olduğu kadar açık olmasını umduğunu söyledi.

Baradey ayrıca, İran'ı uluslararası toplumun beklentilerinin aksine davranmayarak, işbirliğine doğru yönelmeye başladığını da belirtti.

{jumi [google/code.html]}

Amerika Birleşik Devletleri, İran'dan, uluslararası denetleyicilere, Kum kenti yakınlarındaki tesise serbest erişim hakkı tanımasını istemişti.

İran nükleer programının barışçıl amaçlar için olduğunu söylerken, Batılı devletler ise İran'ın nükleer silah geliştirmeye çalıştığını savunuyor.

NYT: İran'ın Nükleer Silah Üretme Bilgisi Var

Bu arada, New York Times'ın yayımladığı bir Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) raporunda İran'ın nükleer silah üretme bilgisine sahip olmuş olabileceği belirtiliyor.

Gizli olması gereken ancak gazetenin sızdırdığı kurum içi raporda, bu bilgilerin tahimini olduğu ve doğrulanmadığı da belirtiliyor.

New York Times'a göre, UAEK raporunda, İran'ın nükleer silah üretme olasılığı, ABD ve diğer ülkelerin düşündüğünden daha yüksek olarak görülüyor.

Ancak UAEK Başkanı Baradey, rapordaki bu bilgilerin doğruluğu konusunda soru işaretleri olduğunu söylüyor.

Baradey'in yarına kadar Tahran'da kalması bekleniyor.

İran, Birleşmiş Milletler'in uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurma çağrısına rağmen, ikinci bir nükleer tesis inşa etmekte olduğunu duyurmuştu.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Kum kentinde inşa edilen tesisin, BM kurallarına aykırı olmadığını söylemişti. Ahmedinejad tesisin Birleşmiş Milletler denetimine açık olduğunu belirtmişti.

ABD, İngiltere ve Fransa liderleri, tesisin varlığını uzun süre gizleyerek BM kurallarını çiğnediğini savundu. Bu liderler, İran'ın nükleer konularda tam işbirliğine girmemesi halinde daha ağır yaptırımlarla karşı karşıya kalabileceğini söylediler.

ABD ve müttefikleri bu ülkeye yönelik yaptırımların ağırlaştırılması seçeneğini değerlendiriyor.

BM Güvenlik Konseyi, şu ana kadar nükleer programını dondurmayı reddetmesi nedeniyle İran'a yönelik üç ayrı dizi halinde yaptırımlar uygulamıştı.