Türkçe Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere Nahçıvan'a giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, önemli ikili temaslarda da bulunuyor. Cumhurbaşkanı Gül, Ermenistan ile yeni bir sürecin yaşandığı dönemde, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir araya geldi.

İki tarafın Dışişleri Bakanlarının da katıldığı görüşme yaklaşık 1.5 saat sürdü.

Brüksel'den Nahçıvan'a giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile bir araya geldi.

Görüşmenin gündeminde, Türkiye ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi süreci ve Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki Karabağ sorunu vardı.

Dışişleri kaynaklarının verdiği bilgiye göre, pazartesi günü Ermenistan ve Türkiye iki taraf arasındaki ilişkilerin normalleşmesini öngören protokollerle ilgili ortak açıklama yapacak.

İsviçre'nin Bern kentinde yapılacak ortak açıklamada, tarafların daha önce paraf ettikleri protokolleri imzalayacaklarının resmen deklare edilmesi bekleniyor.

alt
Gül: "Azerbaycan'ın toprak bütünlüğüne önem veriyoruz"


9. Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Zirvesi Nahçıvan'da başladı.

Cumhurbaşkanı Gül, zirve toplantısında yaptığı konuşmada, Türk dış politikasına değindi.

Türkiye'nin bölgesinde bir barış ve istikrar unsuru olmayı hedeflediğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, bölgedeki ülkelerle yapıcı ilişkiler içinde bulunmaya yönelik yaklaşımı sayesinde Türkiye'nin, son 7 yılda komşularıyla sorunlarını çözüm yoluna koyduğunu, ilişkileri iyi noktaya getirdiğini dile getirdi.

Bölgedeki sorunların küresel sonuçları da olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, dünyanın önemli olaylarının Türkiye'nin çevresinde meydana geldiğini, bütün büyük ülkelerin bu konularla yakından ilgilendiğini ifade etti.

Türkiye'nin bölgesinde izlediği yapıcı ve barışçı politikanın sadece bölgeye değil aynı zamanda küresel barışa da hizmet ettiğine inandığını kaydeden Gül, "Biz bu anlayışla hareket ederek ülkemizi doğrudan ya da dolaylı etkileyen tüm sorunların çözümüne aktif ve yapıcı şekilde katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Pasif iyi komşuluk ilişkisinden aktif dostluk ve işbirliği ilişkisine geçmeyi hedefliyoruz. Bunun bölge ve dünya barışına yaptığı katkı, doğulu ve batılı bütün dostlarımız tarafından da takdir edilmektedir" dedi.

"Komşumuz Yunanistan ile devam eden diyalog süreci bu durumun çok müşahhas örneğidir. Keza, son dönemde hız kazanan komşumuz Ermenistan ile ilişkilerimizi normalleştirmeye yönelik gayretlerimiz iyi niyetimizi bütün dünyaya göstermektedir" diyen Gül, "Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ihtilaf başta olmak üzere Güney Kafkasya'daki diğer ihtilafların da bölge ülkelerinin toprak bütünlüklerinin korunması temelinde kalıcı çözüme kavuşmasının zamanı gelmiştir. Özellikle Azerbaycan'ın toprak bütünlüğüne çok önem veriyoruz ve Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarındaki işgalin bir an önce sona ermesi gerektiğine de çok inanıyoruz. Bunun için de artık zamanın geldiğine inanıyoruz. Arzu ediyoruz ki, Karabağ sorunu diyalog yoluyla, konuşarak, diplomasiyle çözülür ve bu şekilde bütün Kafkaslar'da barış hakim olur. Ama bunun şüphesiz ki adımı da işgalin sona ermesiyle gerçekleşecektir" şeklinde konuştu.
alt

{jumi [google/code.html]}
Nahçıvan Anlaşması imzalandı


Zirvede, katılımcı devletler arasında işbirliğinin kurumsallaşmasını öngören Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi kurulmasına dair Nahçıvan Anlaşması imzalandı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in ev sahipliği yaptığı zirve toplantısına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yanı sıra Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev ve Türkmenistan Devlet Başkanı Yardımcısı Hıdır Saparliyev katıldı.

Liderlerin zirvedeki konuşmalarının ardından, katılımcı devletler arasında iş birliğinin kurumsallaşmasını öngören Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi'nin kurulmasına dair Nahçıvan Anlaşması imzalandı.

Nahçıvan Anlaşması uyarınca, Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Konseyi, Türk Dili Konuşan Ülkeler Dışişleri Bakanları Konseyi, Kıdemli Memurlar Komitesi, Aksakallar Heyeti ve merkezi İstanbul'da bulunacak sekretaryadan oluşan düzenli bir danışma mekanizması oluşturulacak. İmza töreninin ardından zirveye katılan liderler, Duzdağı Sanatoryumunu gezdiler ve birlikte öğle yemeği yediler. Ziyaret ve yemek, basına kapalı gerçekleşti.