Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA), ABD'de yaşayan Türklerin sayısını belirlemek için yeni bir çalışma başlatıyor.

ATAA Başkanı Günay Evinch, düzenlediği basın toplantısında, Asamble ile ABD Nüfus Sayımı Bürosu arasında ortaklık anlaşması imzalandığını duyururken, anlaşmaya göre ATAA'nın, ABD genelindeki Türklerin ve Türk kökenlilerin sayısını belirlemeye yönelik kampanyaya öncülük edeceğini bildirdi.

ABD'de 2010 yılında her eve birer nüfus sayım formu gönderileceğini belirten Evinch, Türk ve Türk kökenlilerin, formdaki milliyetle ilgili kısımda "diğerleri" seçeneğinin altına "Türk" yazarak, formu ilgili makama teslim etmelerinin önemine değindi.

alt

{jumi [google/code.html]}

"SayTurk" (Türküm de) adı verilen kampanyayla amaçlarının, sadece Türkleri değil, Türk kökenlileri de işin içine katıp ABD'de belli bir çoğunluğu oluşturmak olduğunu kaydeden Evinch, böylece federal yönetimin sağladığı program fonlarından Türk nüfusunun daha çok yararlanmasını ve 2020'de yapılacak bir sonraki sayımda, milliyet kısmında "Türk" seçeneğinin de eklenmesini sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

Evinch, ATAA bünyesindeki yerel kuruluşları devreye sokarak, formun nasıl doldurulacağına dair eğitim vereceklerini, Amerikan hükümetine formun Türkçe tercümesini temin edeceklerini, ayrıca Nüfus Sayımı Bürosuna, işe alımlarda yardım edeceklerini bildirdi.

alt

Kampanyayla, ATAA olarak, ABD'de yaşayan Türklerin yerlerini tespit ederek, onlara daha iyi hizmet verebilmenin yollarını aramayı amaçladıklarını söyleyen Evinch, "Amacımız, Türk-Amerikan toplumunun sayısını daha net belirlemek, kaynaklardan daha iyi faydalanmak, Türk-Amerikan toplumu içinde kültürü yaşatmak ve daha iyi bir siyasi temsil düzeyine erişmek. Her Türk kendini göstermeli ve sayılmalı çünkü çocuklarımızın geleceği bize dayanıyor" dedi.

Evinch, imzalanan ortaklık anlaşması gereği, federal yönetimin ATAA'ya, televizyon ve gazete reklamları, Türkçe kitapçık gibi çeşitli materyaller için belli bir bütçe tahsis edeceğini de sözlerine ekledi.

AA