Krikoryan'ın yalanı kanıtlandı. ABD'nin Ohio eyaleti seçim komisyonu, Kongre üyesi Jean Schmidt'in, Ohio'daki seçim kampanyası sırasında kendisine yönelik, Türkiye ve Türklerden para aldığı yönünde "yalan" suçlamalarda bulunduğu gerekçesiyle şikayet ettiği rakibi bağımsız aday David Krikoryan'ın, 3 konuda "kötü niyetle ve bilerek yalan söylediği" hükmüne vardı.

Ermeni asıllı Krikoryan, Ermeni iddialarıyla ilgili tasarıya karşı Türk tezlerini savunması için Schmidt'in Türkiye'den 30 bin dolar rüşvet aldığı iddiasında bulunmuş, Schmidt de bu iddialardan dolayı Krikoryan'ı seçim komisyonuna şikayet etmişti. Komisyon, 2 gün süren oturumun sonucunda oybirliğiyle aldığı kararla Krikoryan'ın, Schmidt'in doğrudan Türk hükümetinden ya da Türk-Amerikan dernekleri aracılığıyla para aldığı yönünde "kötü niyetle, araştırma yapmadan ya da bilerek yalan beyanda bulunduğunu" tespit etti.

Karar, "kınama" şeklinde Ohio seçim komisyonu tarafından ilan edilecek.

alt

{jumi [google/code.html]}
Ayrıca Krikoryan'ın, "Schmidt'in tasarıyı kabul etmemesi için Türkiye'den 30 bin dolar 'kan parası' aldığı" şeklindeki iddiasının yalan olduğunu itiraf ettiği belirtildi.

Schmidt, şimdi eğer isterse süreci sivil mahkemeye taşıyabilecek. Krikoryan'ın bundan sonraki seçimlere katılmasının önünde bir engel bulunmuyor, ancak yine de kararın, siyasi kariyerine "leke getirdiği" yorumları yapılıyor.

Dava, Türk-Amerikan Hukuk Savunma Fonu (TALDP) tarafından üstlenilmişti. Geçen yıl kurulan TALDP, kuruluş amacını, Amerikalı Türklerin söz hürriyetini korumak, Amerikan siyasal yaşamındaki varlıklarına saldırıda bulunan çevrelere karşı hukuksal yollarla mücadele etmek olarak özetliyor.

AA