“Turkish Days in New York- New York’ta Türk Günleri” tüm hızıyla sürerken, Kelebek adlı Türk filmi geçtiğimiz akşam Türk Günleri’nin Movie Fest etkinliği kapsamında seyirciyle buluştu.

Mayıs ayında Türkiye’de gösterime giren Kelebek filmi New York Film Academy’de İngilizce alt yazılı olarak Türk ve Amerikalı sinema severlerce izlendi.

Film Mevlana’nın doğduğu ülke olan Afganistan’a insani yardım amacıyla giden bir grup Mevlevi talebesinin El-Kaide ile verdiği mücadeleyi ve 11 Eylüle gönderme yaparak terörle İslamın birlikte anılmasına karşı çıkıyor.

alt

İstanbul, Urfa, Afganistan ve Amerika’da çekimleri gerçekleşen Kelebek’e, salondaki ilginin yoğun olduğu gözlenirken filmin yönetmeni Cihan Taşkın, Meksikalı görüntü yönetmeni Demian Barba ile oyuncu Serhat Yiğit hazır bulundu.

Gösterimin ardından Taşkın, Barba ve Yiğit, izleyicilerin film hakkındaki sorularını yanıtladı.

alt

Yönetmen Cihan Taşkın bu film projesinde pekçok farklı ırk, millet ve inançtan insanlarla beraber çalıştıkları bilgisine yer verirken, “Hepimiz bu çalışma sırasında birlikte yaşayabilmek için birbirimizi anlamamız gerektiğini yaşayarak özümsedik” dedi.

alt

Serhat Yiğit ise “Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de insanların olaylara daha akılcı yaklaşmaya çalıştıkları bir ortamda mistik bir duruş sergilemek ve 11 Eylül’e Mevlana öğretisi üzerinden bakmak bir riskti ancak biz bu riski tam da Mevlana öğretisi yüzünden önemsemedik. Mevlananın öğretisi bize okyanusun bir diğer tarafından birbirimiz için üzülmemizin o kadar da imkansız olmadığını gösteriyordu.” şeklinde konuştu.

alt

2 milyon dolar bütçeyle çekilen filmde Suriyeli oyuncu Ghassan Massoud, Caner Cindoruk, Deniz Bolışık, Şahin Çelik, Münir Can Cindoruk, Volga Sorgu, Serhat Yiğit ve Sümer Tilmaç rol aldığı filmin müzikleri ise Filmin müziklerini ise dünyaca ünlü müzisyenler Brian Keane ve Ömer Faruk Tekbilek’e ait.

alt

New York Film Academy'de bu akşam bir başka Türk filmi, "Devrim Arabaları" gösterilecek.

Oktay Güney – Turkishny.com