Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, dünya üzerinde üç bin yıldır, günümüzde de üç yüz milyon kişi tarafından kutlanan Nevruz'un, yaşamın yeniden canlandığı baharın ilk günü olarak ulusları, dinleri ve dilleri birleştirdiğini belirtti.

BM Enformasyon Merkezinden yapılan açıklamaya göre Ban, 21 Mart Nevruz Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, Nevruz'un ailelerin ve dostların yemekler, dans ve şarkılar eşliğinde bayram olarak kutladığı bir gün olduğunu kaydederek, "Nevruz, toplumların karşılıklı saygı ve uyumu kutlayacağı bir gün. Nevruz arınma, yeniden doğuş, barış ve iyi niyet çağrılarının yenilenmesi için de bir fırsat" ifadelerini kullandı.

Nevruz'un UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine eklendiğini hatırlatan Ban, Nevruz'un dünyanın sahip olduğu çok kültürlülüğü ortaya koyduğunu, insanları bir arada tutan bağları güçlendirdiğini kaydetti.

Ban, yaşamın yeniden doğuşunu kutlamak ve daha güvenli, barışçı ve adil bir küresel topluluk yaratma sözü vermek için güç birliği yapma çağrısında bulundu.

AA