6 Ekim 1976 günü, Küba Devlet Havayolları'na ait, 455 numaralı uçakta, önce bir koltuğun altına gizlenmiş bomba patladı. Ardından tuvalete gizlenmiş ikinci bomba patladı. Uçak okyanusa çakıldı.

Yolculardan geriye saçılmış parçaları kaldı. İçlerinde 9 yaşındaki bir kız ve olimpiyat altın madalyası almış 24 kişilik Küba eskrim takımının da olduğu 73 kişi öldürüldü.
Saldırıyla ilgili iki Venezuelalı Hernan Ricardo ve Freddy Lugo tutuklandı ve 20 yıl hapis yattı. Ricardo'ya saldırıdaki rolü için 25.000 dolar ödendiğini itiraf etti. Hapisten çıkınca Florida'ya taşınan Ricardo, Miami Herald'ın bir haberine göre, FBI'ın Uyuşturucu ile Mücadele Birimi'nde çalışmaya başladı.
Ancak tetikçilerin arkasındaki isim, 1961'de Fort Benning'deki CIA üssündeki, "School of the Americas"ta bombacılık ve sabotaj üzerine eğitim görmüş, Küba asıllı ajan Luis Posada Carilles'ti. Bombacılar, adını verdikten sonra tutuklansa da, hapisten kaçmayı başardı.
Adı Küba'yı işgal girişimi Domuzlar Körfezi çıkarmasından uçak düşürmeye, komünist Venezuelalılara işkenceden otel bombalamalarına, Şili Dışişleri Bakanı'na suikasttan Fidel Castro'yu bombalı suikastla öldürmeye teşebbüse dek pek çok suça karıştı. Hatta yıllar sonra New York Times'a verdiği röportajda, bunların bazılarını kabul edecekti.
Carilles, 2011'de mahkeme karşısına çıktı. Nerde? Miami'de. Hangi suçtan? Göç yetkililerine yalan söylemekten. Mahkeme, 13 hafta sürdü. Avukatları bu adamın nerdeyse Güney Amerika'nın yarısında suç işlemiş, aranan biri olduğunu anlattı. Küba ve Venezuela "Teröristtir, iadesini istiyoruz" diye Başkanlar seviyesinde haykırdı. Ne oldu? Carilles beraat etti. Şimdi 89 yaşında, Miami'de serbestçe yaşıyor.
Bunun üzerine Küba yayınladığı açıklamada şöyle diyecekti: "İtirafçı terörist Luis Posada Carilles, ABD'de beraat etti. Washington için kötü ve iyi teröristler mevcuttur. Carilles 'iyi' bir teröristtir çünkü suçlarının çoğunu, CIA aracılığıyla, Amerikan hükümetinin kirli işlerinin ve gizli eylemlerinin bir parçası olarak işlemiştir. Carilles'in bildiği sırlar, bir gün ortaya çıkacaktır ve bununla bir kez daha, Amerikan hükümetinin, insanlık tarihinde bilinen siyasi ahlaksızlık ve ikiyüzlülük konusunda en iyi örnek olduğu hususuna dair görüşümüz onaylanacaktır."
Şu kadar insanı öldürttü, bu kadar insana kumpas kurdurdu, onca insana kasetle şantaj yaptı, vs. diye Gülen'i şikâyet ettiğimiz ABD'nin, bizzat adam öldürdüğü belgeli bir teröriste muamelesini okudunuz.

http://www.sabah.com.tr/yazarlar/hilalkaplan/2017/07/24/luis-posada-carilles-ve-fetullah-gulen