İlaç tarihinin en önemli keşiflerinden antibiyotiklerde gereksiz kullanım yüzde 50'lere vardı. Bu bir yorum değil; Dünya Sağlık Örgütü'nün tespiti.

stanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neşe Saltoğlu, vahim durumun özellikle yoğun bakımdaki hastaların hayatını riske ettiğini söylüyor. Harekete geçen Sağlık Bakanlığı, konuya dair strateji eylem planı hazırladı. İlk etapta, reçetesiz satış, ilaç takip sistemi üzerinden sıkı denetlenecek ve direnç sıklığı belirlenecek.

Aksiyon Dergisi'ndeki habere göre, Antibiyotik tüketiminin reel sebepleri araştırılacak. Doktorlara hizmet içi, vatandaşlaraysa bilinçlendirici eğitim verilecek. Diş, eczacılık, veteriner ve ziraat fakültelerindeki bilgilendirme gözden geçirilecek. Prof. Dr. Saltoğlu'nun aktardığına göre, Türkiye'de en sık reçetelenen ilaçların yüzde 20 ila 40'ı antibiyotik. Teşhis ve tedavide bundan böyle kanıta dayanan anlayış hâkim kılınacak. Veterinerlik ve tarımdaki antibiyotik sarfiyatı da irdelenecek.