ABD Başkanı Donald Trump, ülkenin en büyük sorunların birinin uyuşturucu kullanımının yaygınlaşması olduğunu belirtti.

Ülkede opioid'lerin aşırı kullanımı ve bundan kaynaklı ölümlerin 'ulusal utanç' olduğunu söyleyen Trump, 'kamu sağlığı krizi' ilan etti.
Opioid bağımlılığı
Trump, ülkedeki 'opioid' krizini bir ay önce açıkladığı gibi 'ulusal sağlık krizi' değil 'kamu sağlığı krizi' ilan etti.

Eğer Trump sorunu 'ulusal kriz' ilan etseydi bu sorunla mücadele için daha fazla federal kaynak ayrılacaktı.

FEDERAL FONLAR YENİDEN YÖNLENDİRİLECEK

Ancak ABD'li üst düzey yetkililer özellikle ABD'de kırsal bölgelerde büyük bir sorun olan opioidlerin aşırı kullanımı ve buna bağlı ölümlerle mücadeleye ayrılan federal kaynakların yeniden yönlendirileceğini ve bazı eyaletlerdek isıkı kuralların yumuşatılacağını belirtiyor.

Bazı Demokrat Partili Kongre üyeleri düzenlemenin ek kaynak sağlanmadığı için etkisiz olacağı yorumunu yaptı. Cumhuriyetçiler ise bu ilanın krizle mücadelede önemli bir adım olduğunu savunuor.

'BU BİR ULUSAL SAĞLIK KRİZİ'

Konuyla ilgili ilanı Beyaz Saray'da yapan Trump "Bu salgın bir ulusal sağlık krizi. Amerikalılar olarak bunun sürmesini kabul edemeyiz" dedi.

Salgını 'ulusal utanç' ve 'insani trajedi' olarak niteleyen Trump, "Bu şekilde devam edemez. Toplumumuzu başımıza bela olan bu uyuşturucu salgınından kurtarmamız gerekiyor. Daha önce bu seviyeye ulaşmamıştı ve biz bu sorunu sona erdiren jenerasyon olarak anılabiliriz, bunu yapabiliriz" ifadelerini kullandı.

Trump, sorunun 'bir anda' çözülemeyeceğine dikkati çekerek, "Özellikle daha önce uyuşturucu kullanmamış gençlerin başlamasının önüne geçerek sorunun çözümüne başlayabiliriz. Şu anda ülkemizde olan salgınlar, özellikle uyuşturucu kullanımı sonucu yaşanan ölümler gittikçe daha kötü bir hal alacak. Buna müdahale etmezsek gittikçe daha da kötüleşecek" uyarısında bulundu.

​First Lady Melania Trump da 'opioid salgını' ile mücadelenin birinci önceliklerinden biri olduğunu söyleyerek "Bu hepimizin başına gelebilir" dedi.

Merkezi sinir sistemi ve diğer doku­larda bulunan spesifik reseptörlere bağlanarak etki eden, primer olarak analjezi (acıyı sonlandırma) amaçlı kullanılan, doğal (morfin) veya sentetik (meperidin, fentanil, sufentanil, alfentanil, remifentanil) yapıda ajan­lara 'opioid' deniyor.

TRUMP: HİÇ SİGARA İÇMEDİM, ALKOL KULLANMADIM

Trump konuşmasında ayrıca 1981'de hayatını kaybeden alkolik kardeşi Fred Trump Jr.'dan bahsetti.

Trump 'Fred adında bir kardeşim vardıç Çok yakışıklı ve çok iyi karakterliydi. Benden çok daha iyidi. Ama bir sorunu, alkolle sorunu vardı. Bana sürekli 'İçki içme, içki içme' derdi. Benden biraz büyüktü ve onu dinledim ve saygı duydu. Aynı zamanda 'sigara içme' de derdi. Sürekli ama sürekli bunalrı tekrar ederdi. Ve bugüne kadar asla içki içmedim. Buna bir merakım da yok. Asla sigara içmedim" ifadelerini kullandı.

Kardeşinin 'alkol nedeniyle çok zorluklar çektiğini' vurgulayan Trump, bundan çıkardığı dersin 'çok önemli' olduğunu ve genç insanlara aktarılması gerektiğini belirtti.

2015'TE 30.000'DEN FAZLA ABD'Lİ OPİOİD DOZ AŞIMINDAN HAYATINI KAYBETTİ

Trump'ın bu konuda kurduğu komisyonun raporuna göre 2015'te opioid doz aşımı nedeniyle günde 142, toplamda 30.000'den fazla  ABD'li hayatını kaybetti.

Bu oranın silah kullanımı ve otomobil kazaları kaynaklı ölüm oranlarından daha yüksek olduğu belirtildi.

Komisyona göre bu ölümlerin 3'te 2'si Percocet, OxyContin, eroin ve fentanil kaynaklı.

New York Times'ın haberine göre ise 2016'da reçeteli ilaçlar ve eroin nedeniyle yaklaşık 60.000 kişi doz aşımından hayatını kaybetti.