ABD Başkanı Donald Trump'ın gelecek hafta ülkedeki opioid'lerin aşırı kullanımına karşı 'ulusal acil durum' ilan edeceği belirtildi. Bu adım ülkedeki opioid krizi ile baş etmeleri için eyaletlere federal fonları kullanma erişimi verebilir.

ABD, opioid kullanımı ile bağlantılı ölümlerdeki artışla mücadele etmeye çalışıyor.

2015'TE OPİOİD KULLANIMIYLA BAĞLANTILI 33.000 ÖLÜM KAYDEDİLDİ

Federal verilere göre 2015 yılında şu ana kadar ABD tarihindeki en yüksek ölüm oranı kaydedildi.

Buna göre 2015'te 33.000 ABD'li opioid kullanımı ile bağlantılı nedenlerden hayatını kaybetti.

Merkezi sinir sistemi ve diğer doku­larda bulunan spesifik reseptörlere bağlanarak etki eden, primer olarak analjezi (acıyı sonlandırma) amaçlı kullanılan, doğal (morfin) veya sentetik (meperidin, fentanil, sufentanil, alfentanil, remifentanil) yapıda ajan­lara 'opioid' deniyor.

 

'UYUŞTURUCULAR KONUSUNDA ACİL DURUM İLAN EDECEĞİM'

Fox Business Network'e konuşan Trump "Opioid muazzam bir aciliyet. Gelecek hafta uyuşturucular konusunda bir acil durum, ulusal acil durum ilan edeceğim" dedi.

Trump daha önce ağustosta da opioidlerin aşırı kullanımını 'ulusal acil durum' ilan edebileceğini söylemişti.

Trump'ın bu adımla doz aşımından kaynaklı ölümlerle baş etmek için daha fazla destek ve kaynak ayrılmasının yolunu açabileceği belirtildi.

Bunlar arasında çeşitli tedavilere erişimin arttırılması ve ek fonlar ayrılması da yer alıyor.

'GÜNDE 142 ABD'Lİ DOZ AŞIMINDAN HAYATINI KAYBETTİ'

Trump'ın bu konuda kurduğu komisyonun raporuna göre 2015'te opioid doz aşımı nedeniyle günde 142 ABD'li hayatını kaybetti. Bu oranın silah kullanımı ve otomobil kazaları kaynaklı ölüm oranlarından daha yüksek olduğu belirtildi.

Komisyona göre bu ölümlerin 3'te 2'si Percocet, OxyContin, eroin ve fentanil kaynaklı.

New York Times'ın haberine göre ise 2016'da reçeteli ilaçlar ve eroin nedeniyle yaklaşık 60.000 kişi doz aşımından hayatını kaybetti.