Estetik ve güzel bir görünüm için sadece güzel bir burun ya da iyi bakılmış bir cilt yeterli değil. Yüz estetiğinde hiç şüphesiz dişlerdeki düzen ve çene yapısının yüzle orantılı olması da çok önemli.

Yüz estetiği için son zamanlarda hastaların kendilerine çok sık başvurduğunu anlatan Diş Hekimi ve Ortodonti Uzmanı Hakan Dönmez, estetik diş hekimliğinde farklı tedavi seçenekleri olduğunu söyledi.

Çenelerin ve dişlerin doğru konumda olmasının dudakların da doğru konumda olmasını sağladığını belirten Dönmez, şöyle konuştu: 

CEPHE SİMETRİSİNİN DÜZELMESİ AÇISINDAN ÖNEMLİ

Ortodontik diş tedavisi ile dişlerdeki çapraşıklık, ayrıklık gibi sorunları, dişleri çene kemiği içinde adeta yüzdürerek hareket ettirip düzeltiyoruz. Çenelerin konumu bozuksa plastik cerrahların da desteğiyle ameliyatla öne, arkaya, aşağıya, yukarıya, sağa ya da sola almamız mümkün. Buna ek olarak dişlerin de çene içinde düzgün bir şekilde dizilmesi, alt ve üst çene dişlerinin düzgün bir şekilde kapanması, daha fonksiyonel bir çiğnemenin yanı sıra yumuşak dokulara da olumlu yansıyarak, profil de dahil olmak üzere yüz estetiğine hatırı sayılır bir katkıda bulunur. Karşıdan bakıldığında ise cephe simetrisinin düzelmesi kişinin çekiciliğini birebir etkiler.”

Büyüyen bireylerde alt ve üst çeneye ortopedik kuvvetler uygulayarak iskeletsel bozuklukları nispeten tedavi edebildiklerini belirten Diş Hekimi Dönmez, sözlerini şöyle tamamladı: 

“Çok şiddetli vakaların yetişkin olmalarını bekliyoruz. Yetişkinlerdeki çene bozukluklarını ilk önce ortodontik tedavi ile dişleri düzeltip sonrasında çene ameliyatı yaparak düzeltebiliyoruz. Dijital analizlerle ameliyat öncesinde, ameliyattan sonra yaklaşık olarak nasıl görüneceğini hastamıza gösterebiliyoruz ve son detayları birlikte veriyoruz. Alt çenesi normalden geride olanlar, normalden önde olanlardan biraz daha şanslı. Çünkü alt çeneyi fonksiyonel apareylerle yani özel dişliklerle bir miktar öne almak mümkün. Bu özellikle ideal tedavi olarak çene ameliyatını tavsiye etsek bile, ameliyat olmak istemeyen yetişkinler için çok avantajlı. İlk önce bir apareyle alt çeneyi yaklaşık altı ayda öne alıyoruz sonra da daha çok şeffaf düzeltici plaklarla dişleri düzeltip tedaviyi bitiriyoruz.”

Yüz estetiğinde ortodontik tedavi etkisi ile ilgili görsel sonucu