Bilim insanları Tayvan’da araştırdı. Dişeti hastalığı bulunan 9 bin 300 kişi ile sağlıklı 18 bin 700 kişi 10 yıl boyunca takip edildi.

Sonuç: Diş eti hastalarının alzheimer ihtimali yüzde 70 daha fazla

Bilim insanları, uzun süreli dişeti hastalarının bunama ihtimalinin diğer insanlara göre yüzde 70 daha fazla olduğunu ortaya çıkardı. İngiltere'de yayımlanan The Times gazetesinin haberine göre Tayvan'da 28 bin kişiyle 10 yıl boyunca yapılan araştırmanın sonucunda uzmanlar bunun, dişeti hastalığının doğrudan alzheimer hastalığına yol açtığı anlamına gelmeyeceğini, fakat konunun daha fazla araştırılması gerektiğini söyledi.

DURUMU KÖTÜLEŞTİRİYOR
Tayvan'daki araştırma, yaygın dişeti hastalıklarından periodontisis hastası 9 bin 300 kişi ile bu hastalıktan muzdarip olmayan 18 bin 700 kişiyi 10 yıl boyunca takip edip sonuçlarını karşılaştırarak yapıldı. Gazetenin sağlık editörü Chris Smyth'in imzasını taşıyan habere göre daha önce başka araştırmalar da Alzheimer hastaları arasında dişeti hastalığı bulunanların durumlarının daha hızlı kötüleştiğini ortaya koymuştu.

BEYNİ ETKİLİYOR OLABİLİR
Araştırmanın sonuçlarını The Times'a değerlendiren alzheimer's Society Araştırma Müdürü James Pickett, "Başta dişeti hastalığının beyin sağlığıyla ilişkisini kurmak zordu ama dişeti hastalığı nedeniyle tetiklenen bir bağışıklık reaksiyonunun beyni etkilemesi mümkün" dedi. Pickett, yüzde 70'lik farka rağmen dişeti hastalarının yalnızca yüzde 1'inin Alzheimer'a yakalandığını, bu yüzden dişeti hastalarının paniklememesi gerektiğini uyarısında da bulundu.

Diş Eti Hastaları ile ilgili görsel sonucu