Can dostlarımızın bakımlarını ihmal edersek kendi hayatımızı riske atmış oluyoruz.

Can dostlarımızın bakteri ve mikrop taşıdığını unutmamamız gerektiğini kaydeden ve gerekli temizlik tedbirlerinin ve bakımlarının sık sık yapılması gerektiğini işaret eden uzmanlar bunların yapılmadığında pek çok sağlık sorununun gün yüzüne çıkabileceği üzerinde duruyor.

Ev ortamında yaşayan evcil hayvanların aile bireylerinin sağlıklarını tehdit etmemesi adına atılması gereken önemli adımlar bulunduğunun altını çizen uzmanlar, kucağa alınan, öpülen hayvanların deri altları ve salyalarında bazı mikropların bulunduğunu hatırlatıyor.

Ölümcül hastalıklara sebebiyet vermemesi adına evcil hayvanların temizlik ve bakımlarının çok sık yapılması gerektiğini paylaşan uzmanlar, özellikle Londra'daki Queen Mary Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen incelemeyi örnek olarak gösteriyor.

Hemen hemen herkesin köpeklerle oynamayı, onlara sevgi göstermeyi istediğini dile getiren uzmanlar, insanlar onlardan çekinse bile can dostlarımızın gelip bizi kokladığını hatta öptüğünü belirtiyor. Ancak özellikle birebir temas halindeyken yüzümüze, elimize salyasının bulaşması ve tükürüğünün kalmasının tehlikeli olduğunu kaydeden uzmanlar, köpeklerin keşfetme, koklama, tat alma ve analiz gibi süreçleri burun ve ağızlarıyla gerçekleştirdiğini savunuyor.

Bu süreçte evcil hayvanların pek çok bakteriyi ağız burun bölgesine taşıdığını işaret eden uzmanlar, bakteriler, virüsler ve her çeşit mikrobun bu yolla size de bulaşabileceğini belirtiyor.

Can dostlarımızın sebebiyet vereceği hastalıkların listesinin bu nedenle korkutucu olduğunu açıklayan uzmanlar özellikle  Capnocytophaga Canimorsus isimli organizmanın köpek ağızlarında taşınan bir organizma olduğunu hatırlatıyor.

Hastalığın ilk belirtileri arasında ateş, titreme, terleme ve enerji eksikliğinin olduğunu ve enfeksiyona oranla daha hızlı ilerlediğini açıklayan uzmanlar, köpeklerde MRSA'nın da taşıma riskinin bulunduğu konusunda hem fikir.

Evcil hayvanların bakımı sağlığımız için önemli