ABD'nin Houston kentinden araştırmacılar, yaşlı hücrelerin gençleşmesini sağlayan bir teknoloji geliştirdi.

ABD'nin Houston kentinden araştırmacılar, yaşlı hücrelerin gençleşmesini sağlayan bir teknoloji geliştirdi. Araştırmaya göre telomeraz adı verilen belirli bir proteinin üretimini tetikleyen hücrelere RNA ekleyerek eski hücrelerin yaşlanmasını tersine çevrilebiliyor. Uzmanlara göre bu durum, yaşlanmaya karşı var olan bütün tedavileri değiştirebilir.

ABD’nin Houston kentinden bir grup araştırmacı, çocukların erken yaşlanıp ergenliğe girmeden hayatını kaybetmesine neden olan progeria isimli genetik hastalığın tedavisini araştırırken, yaşlılığa karşı etkin bir tedavi geliştirdi.

Houston Metodist Araştırma Enstitüsü Kardiyovasküler Bilimler Bölümü Başkanı Dr. John Cooke, araştırma boyunca gece gündüz çalıştıklarını ifade ederek şunları söyledi:

“Araştırmamız boyunca hücrelerin yaşlanmasına neden olan birçok etkeni inceledik ve bunların hücreler üzerindeki negatif etkilerinin ne kadar büyük olduğunu bilim dünyasının gözardı ettiğini farkettik. Çalışmamız, hücresel yaşlanmanın tüm boyutlarıyla ilgili kapsamlı bilgi içeriyor.

Hücrelerin çoğalma ve inflamatuar proteinlerin üretimini tersine çevirme yeteneğini belirgin bir şekilde geliştirdik. İncelediğimiz hücre yaşlanmasının bu belirteçleri, çalışmamızdaki tedavi ile tersine döndü.”

Dr. Cooke ve ekibi araştırmanın her yaştaki insanlardaki hücresel yaşlanmayı kapsadığını, ancak hızlandırılmış bir temelde fikir verebileceğinden, progeria üzerinde yoğunlaştıklarını bildirdi:

“Çocukların hayat kalitesini artıracak ve onların daha uzun yaşamasını sağlayacak bir araştırma ortaya koymak istedik. Bu yüzden progeria sahibi hastaların hücreleriyle çalıştık ve onların hücre üretimini araştırdık.”

Dr. Cooke ve ekipteki diğer araştırmacılar, insan kromozomlarının işlevi için çok önemli olan hücrelerin zaman işleyicilerine yani telomerazlara odaklandı. Cooke, bunların her kromozomun ucunda oturan ve birbirine tutan başlıklar olduğunu söylerek, canlıların yaşlandıkça, hücrelerindeki telomerlerin tükendiğini ifade etti.

Araştırmacılar, progeria'lı çocuklarda telomerlerin daha kısa olduğunu ortaya çıkardı.

Bilim İnsanlarından Yaşlanmaya Çözüm! ile ilgili görsel sonucu