Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde görev yapan Ruh Sağlığı Uzmanı Psikiyatr Kuzeymen Balıkçı, sanal dünyanın artık gerçek yaşamın önüne geçtiğini, bu durumun özellikle çocuklar üzerinde ciddi hastalıklara, hatta şizofreniye yol açabileceğini söyledi

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde Psikiyatr Kuzeymen Balıkçı, internet ve sanal dünyanın çocuklar üzerindeki etkilerini, çocuklar için günümüz sanal dünyanın gerçek yaşamın önüne getiğini vurguladı. Balıkçı, dünyanın en büyük sorununun bağımlılık olduğunu, sanal bağımlılığında bunların başında geldiğini belirtti, “İleriki yıllarda internet bağımlılığı konusunda ciddi sorunlar bizi bekliyor. İnsanlar yaşamlarını internet üzerinden yürütüyorlar” dedi. 

‘Sokakta Oyun oynamalı’

Sanal bağımlılığın çocuklarda şizofreniye yol açabileceğini kaydeden Kuzeymen Balıkçı, “Artık cep telefonu kullanımı çocuk yaşa girdi.  5 yaşında sanal bir dünya üzerinden büyümeye başlayan bir çocuk için çok risk var. Gerçek hayatta kaza yaptığınızda başınıza kötü bir şey geleceğini biliyorsunuz ama sanal dünyada araç kullanan bir çocuk kazadan sonra oyunu yeniden başlatabiliyor. Bu problem şizofreni benzeri bir duruma da neden oluyor” diye konuştu. Çocukların sosyalleşmesi konusunda aileleri uyaran Psikiyatr Balıkçı, “Çocuğun ihtiyacı bilgisayarda değil dışarı da oyun oynamak. Çocuğumu sokağa bıraksam başına birşey gelir mi kaygısını herkes yaşıyor. Çocuğu fanusun içine koyuyoruz. Çocukları doğru yöntemle büyütmezsek sorunlar bu kez büyüyünce ortaya çıkar” diye konuştu.

Internet Bağımlılığı Şizofren Yapabilir! ile ilgili görsel sonucu