Uyku Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karadağ, kaliteli uyku için kiraz, karpuz çekirdeği, süt, yumurta, fındık ve muz gibi gıdaların tüketilmesini önerdi

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı Başkanı da olan Prof. Dr. Karadağ, uykuya geçişi ve kalitesini artıran bazı besinler olduğunu söyledi. Özellikle uyku bozukluğu çekenlerin gıda tüketiminde seçici olması gerektiğini vurgulayan Karadağ, triptofan eksikliğinin uyku düzenini bozacağını anlattı.

KARPUZ ÇEKİRDEĞİ ÖNERDİ
İş yaşamı, stres, sıcak hava, depresyon ya da uykuya dalmayı kolaylaştıran bazı hormonların vücut tarafından yeterince üretilememesi gibi nedenler yüzünden birçok kişinin uyku bozukluğu yaşadığını dile getiren Karadağ, bu konuda bazı tedaviler uyguladıklarını aktardı. Kaliteli uyku için triptofan zengini gıdalar tüketilmesi gerektiğine dikkati çeken Karadağ, "Triptofan açısından zengin kiraz, karpuz çekirdeği, beyaz peynir, kaşar peyniri, muz, fındık, süt ve yumurta, vücuttaki melatonin ve serotonin hormonlarının miktarını artırarak daha kaliteli bir uyku sağlıyor" diye konuştu. Prof. Dr. Karadağ şöyle devam etti: "Triptofan, çoğu sebze ve meyvede bulunuyor. Bol miktarda kiraz tüketen insanlarda uykuya dalmayı kolaylaştıran melatonin hormonu salgısının arttığını biliyoruz. Bunun dışında çerezlerin içindeki yağ oranı da serotonini artırıcı bir etki yapıyor ve içeriğinde proteinler ise kan seviyemizi belli seviyede tuttuğu için derin ve iyi bir uyku uyumamızı sağlıyor. Somon balığı ve ton balığı gibi yağlı balıklar da melatonin hormon üretimini artırarak insandaki stres seviyesini düşürüyor. Bu da stres sebebiyle uyuyamayan kişinin çabuk uykuya dalmasına yardımcı oluyor."

BUNLARI YAPMAYIN
Prof. Dr. Mehmet Karadağ yatmadan önce yenilen hazır gıdalar ile kızartmaların uzun vadede uyku döngüsünü bozduğuna işaret ederek şunları söyledi: "Yatmadan önce içilen sigarada da bol miktarda nikotin olduğu için uyku açısından tavsiye etmiyoruz. Bu noktada uykudan önce aşırı sıvı alımı da kişinin sık sık tuvalete gitmesine sebep oluyor ki bu da uykuyu kesintili hale getirerek uyku kalitesini bozuyor."

İlgili resim