İran'ın nükleer programıyla ilgili 5+1 ülkeleri (BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ve Almanya) ile İran arasındaki görüşmeler, Türkiye'nin ev sahipliğinde İstanbul'da başladı.

Çırağan Sarayı'ndaki toplantılara katılan heyetlere, 5+1 adına Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, İran adına İran Milli Güvenlik Yüksek Kurulu Genel Sekreteri ve İran'ın Nükleer Başmüzakerecisi Said Celili başkanlık yapıyor.

Basına kapalı yapılan toplantı, 2 gün sürecek.

İRANLI YETKİLİ: ZENGİNLEŞTİRME FAALİYETLERİNİN DURDURULMASI KONUSU TARTIŞILAMAZ

İran, nükleer programıyla ilgili olarak BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ve Almanya (5+1) ile İstanbul'da başlayan görüşmelerde uranyum zenginleştirme faaliyetlerinin durdurulması konusunu tartışmayı kabul etmeyeceğini bildirdi.

Reuters'ın haberine göre, İran heyetinde yer alan üst düzey yetkili Mesud Zührevand, İran'ın zenginleştirme faaliyetlerinin dondurulması ya da askıya alınmasıyla ilgili görüşmelerin yapılmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Zührevand, konunun şu ana kadar görüşülmediğini ya da diğer taraflarca gündeme getirmediğini belirterek, "İran'ın nükleer hakları tartışılamaz" dedi.

LA TIMES: BAZI DİPLOMATLAR, İSTANBUL GÖRÜŞMELERİNİN, GEÇEN AYKİ CENEVRE GÖRÜŞMELERİNE GÖRE DAHA VERİMLİ GEÇECEĞİNDEN UMUTLU

İran'ın nükleer programı konusunda 5+1 ülkeleriyle İran arasında İstanbul'da yapılacak görüşmelere, ABD basınında geniş yer veriliyor.

Los Angeles Times gazetesi, konuyla ilgili haberinde, bazı diplomatların, İstanbul görüşmelerinin geçen ay Cenevre'de yapılan toplantıya göre daha verimli geçeceğinden umutlu olduğunu yazdı.

İranlı yetkililerle İstanbul'da biraraya gelecek Batılı diplomatların, İran'ın nükleer programını sınırlama çabalarında ''en azından mütevazi kazanımların'' sağlanabileceğini umduğu belirtilen haberde, isminin açıklanmasını istemeyen bir Batılı diplomatın, İstanbul görüşmeleriyle ilgili beklentilerin ''mütevazi'' düzeyde olduğunu, ''çünkü içerik, ton ve sonuç açısından, toplantının büyük olasılıkla Cenevre'deki toplantıyla çok benzer olacağını'' söylediği belirtildi.

Ancak bir başka diplomat, ''İran'ın nükleer alanda güven inşa edici tedbirler almaya hazır olduğunu ortaya koymasını bekliyoruz'' dedi.

Washington Post gazetesinin haberinde de, Türkiye'nin, İstanbul toplantısıyla bir kez daha, İran ile uluslararası toplum arasında görüşmeleri kolaylaştırma işini üstleneceği yorumu yapıldı.

Türkiye'nin İran'ın nükleer programıyla ilgili görüşmelerdeki resmi rolü ''ev sahipliği'' yapmak olsa da, Ankara'nın bu görüşmelerdeki mevcudiyetinin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Ortadoğu'daki çabalarının önemli bir bölümünü temsil ettiğini yazan gazete, Ankara'nın, özellikle Davutoğlu'nun ''komşularla sıfır sorun'' ve ''stratejik derinlik'' politikalarının takibi yoluyla, bölgedeki etkisini artırmak için gayret gösterdiğini kaydetti.

Haberde, Türkiye'nin sadece İran ile ilgili konularda değil, tüm Ortadoğu'da artan varlığının, ülkenin dış politikaya yönelik daha fazla aktif katılım yaklaşımının bir köşetaşı olduğu görüşü dile getirilerek, Ankara'nın bölgedeki sorunların çözümüne yönelik son dönemlerdeki bazı girişimlerinden örnekler verildi.

CNN televizyonunun haberinde ise ABD'nin, İstanbul görüşmelerinde ciddi bir ilerleme sağlanmasına yönelik beklentileri düşürdüğü ifade edilerek, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner'ın, ''görüşmelerde büyük bir ilerleme olmasını beklemiyoruz, ancak yapıcı bir sürecin ortaya çıktığını görmek istiyoruz'' sözlerine yer verildi.

Politico gazetesindeki Laura Rozen imzalı yazıda da, ''İstanbul görüşmeleriyle ilgili olarak Batılı diplomatların, beklentileri düşük tutmaya çalışsa da, geçen ayki Cenevre görüşmelerine nazaran bu sefer biraz daha iyimser olduğu'' belirtildi.

AA