İsrail'in Gazze'de barışçıl gösterilere yapan 55 Filistinliyi şehit etmesi ve ABD'nin Kudüs'te büyükelçilik açması İstanbul başta olmak üzere yurt genelinde protesto edildi.

Taksim'de çok sayıda sivil toplum kuruluşunun üyeleri ve vatandaşların katıldığı, "İşgale Karşı Ses Ver" eylemiyle ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması protesto ediliyor.

"İşgale Karşı Ses Ver" adıyla düzenlenen protesto için Taksim Tünel’de toplanan çok sayıda sivil toplum kuruluşunun üyeleri ve vatandaşlar, pankart açıp Türk ve Filistin bayrakları ile buradan Galatasaray Meydanı’na yürüyüşe geçti.

Gazze sınırında düzenlenen gösterilerde çok sayıda Filistinlinin şehit edilmesine tepki gösteren gruptakiler, tekbir getirip, İsrail aleyhine sloganlar attı.

Galatasaray Lisesi önünde tamamlanan yürüyüşün ardından, protesto eylemi sivil toplum kuruluşu yetkililerinin açıklamalarıyla devam ediyor.

Başkentte Kudüs protestosu

ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması, İsrail'in Ankara Büyükelçiliği konutu önünde protesto edildi.

İnanç Özgürlükleri Platformu öncülüğünde, İsrail Büyükelçiliği konutu önünde toplanan İnsan Hakları örgütleri, sivul toplum kuruluşları ve sendikaların temsilcilerinden oluşan gruptakiler açtıkları büyük Filistin bayrağı önünde ABD ve İsrail aleyhinde slogan attı.

Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı protesto eylemlerinde, elçilik konutu bariyerlerle kapatıldı ve eylemcilerin konuta yaklaşmasına izin verilmedi.

Eyleme katılan sendikalar adına söz alan Mustafa Kır da tüm Müslüman ülkeleri kardeşliğe ve birlik olmaya davet etti. Eylem sonrası konut önünde akşam namazı kılan gruptakiler, şehit olan Filistinliler için dua etti.

Şanlıurfa'da 'Kudüs' protestosu

Şanlıurfa Merkez Eyyübiye ilçesindeki Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde bir araya gelen sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasına tepki gösterdi.

Sık sık "Kahrolsun ABD", "Kahrolsun İsrail" ve "Müslüman uyuma Kudüs'e sahip çık" sloganları atan, aralarında kadınlarında bulunduğu grup, tekbir getirdi.

Grup adına hazırlanan basın açıklamasını okuyan Memur-Sen İl Başkanı İbrahim Coşkun, ABD'nin kararını "pervasızlık ve had bilmezlik" olarak gördüklerini söyledi.

Öte yandan, ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması Siverek ilçesinde de protesto edildi.

Güzelkuyu Meydanı'nda toplanan grup, "Kudüs Müslümanlarındır" yazılı döviz ve pankartlar açarak basın açıklaması yaptı.

Batman'da 55 STK'dan İsrail protestosu

Batman'da 55'i aşkın sivil toplum kuruluşu ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını protesto etti.

Mustazaflar Cemiyeti öncülüğünde, kentteki sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla "Batman Kudüs için Yürüyor" teması ile yapılan yürüyüş Pınarbaşı Mahallesi Diyarbakır Caddesinde başladı.

"Kahrolsun ABD, kahrolsun İsrail", "Katil İsrail Filistin'den defol", "Kudüs Filistin'in başkentidir", "Müslüman uyuma Filistine sahip çık", "Kudüs'ün feryadı birleştirecek ümmeti" sloganları eşliğinde Gülistan Caddesi'ne kadar gerçekleştirilen yürüyüş sonunda Kur'an-ı Kerim okundu, dua edildi.

Sivil toplum kuruluşları adına açıklama yapan Mustazaflar Cemiyeti Batman Şube Başkanı Fevzi Aydın, ABD'nin Büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

ABD'nin Adana Konsolosluğu önünde protesto

ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması, ABD'nin Adana Konsolosluğu önünde protesto edildi.

Konsolosluk önünde toplanan grup adına konuşan Sema Akyol, emperyalist ABD'nin kararını kınamak için bir araya geldiklerini söyledi.

"Müslümanlar olarak diyoruz ki küresel zulmün ve adaletsizliğin bu kadar ayyuka çıktığı ve sözün kar etmediği durumda keskin bir bilinçle başımıza getirilmeye çalışılan bütün oyunların farkın olmak zorundayız."

Basın açıklamasının ardından grup, "Katil Amerika Filistin'den defol" sloganları attı.

Bursa

Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) Bursa Şubesi öncülüğünde kentteki bazı sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla ABD'nin İsrail Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşımasına tepki gösterildi.

Setbaşı'nda toplanan bazı sivil toplum kuruluşu üyeleri ve vatandaşlar, ellerinde dövizlerle slogan atarak Orhangazi Parkı'na kadar yürüdü.

Malatya

Malatya'da, ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması protesto edildi.

Kent merkezindeki tarihi Hacı Yusuf Taş Camisi avlusunda yatsı namazının ardından bir araya gelen sivil toplum kuruluşlarının üyeleri ve vatandaşlar, ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasına tepki gösterdi.

"Mescid-i Aksa onurumuzdur" ve "Kahrolsun İsrail" sloganları atan, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu grup, tekbir getirdi.

Grup adına açıklama yapan Eyüp Sultan Camisi İmamı Talha Toğrulca, Mescid-i Aksa topraklarının büyük önem taşıdığını söyledi. Gruptakiler dua edilmesinin ardından dağıldı.

Kaynak: AA