ABD, İngiltere ve Fransa, Beşşar Esed’in düzenlediği kimyasal saldırıyla ilgili bağımsız bir araştırmanın yürütülmesi için hazırladıkları ortak karar tasarısını BMGK'ye sundu.

ABD İngiltere ve Fransa, Suriye rejimine karşı yapılan operasyonda, başkent Şam yakınında kimyasal silah araşturma merkezi, Humus'un batısında yer alan kimyasal silah deposu ile kimyasal silahlarla ilişkili komuta merkezini vurdu. Operasyonu gerçekleştiren üç ülkeden yeni bir adım geldi. ABD, İngiltere ve Fransa, kimyasal saldırı iddiasıyla ilgili bağımsız bir araştırmanın yürütülmesi için hazırladıkları ortak karar tasarısını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) sundu.

Duma’ya yönelik kimyasal saldırıyla ilgili araştırma çağrısının yapıldığı karar tasarısında, insani yardımların kesintisiz sürmesi ve Suriye’nin BM nezdindeki barış görüşmelerine katılması isteniyor.

78 sivil hayatını kaybetti

Suriye rejiminin, Doğu Guta'da muhaliflerin kontrolündeki son nokta olan Duma ilçesinde sivil yerleşimlere geçen hafta düzenlediği kimyasal silah saldırısında, en az 78 sivil hayatını kaybetmişti.

ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye rejimine yönelik operasyonu kapsamında, başkent Şam yakınında kimyasal silah araştırma merkezi, Humus'un batısında yer alan kimyasal silah deposu ile kimyasal silahlarla ilişkili komuta merkezinin vurulduğu açıklanmıştı.

Kaynak: İHA