İngiltere Başbakanı Theresa May, kabineyi Suriye gündemiyle olağanüstü topladı. İngiltere, müttefikleri ABD ve Fransa ile birlikte harekete geçme kararı aldı.

İngiltere Hükümeti Suriye'de harekete geçme konusunda kararlı. İngiltere’de Bakanlar Kurulu, ABD’nin Suriye’ye gerçekleştirmesi muhtemel bir askeri harekata desteği tartışmak üzere toplandı.

Toplantıda, Duma'daki kimyasal saldırı ile buna tepki olarak ABD'nin Suriye'ye yapması gündemde olan askeri harekata İngiltere'nin katılımı ele alındı. May, saldırıyı "şok edici ve barbarca bir eylem" olarak görüyor. 

İngiltere, müttefiklerle ortak hareket edecek

Toplantının ardından İngiltere hükümeti, kimyasal saldırı sonucu Esed rejimine uluslararası yanıtın verilmesi adına müttefikleri ABD ve Fransa ile birlikte harekete geçme kararı aldığını açıkladı. 

İngiliz kabinesi, Esed rejiminin kimyasal silah kullanımına dair geçmiş kayıtlar olduğunu anımsattı.

"Esed rejiminin kimyasal silahları kullanılması engellenmeli"

Geçen hafta sonu düzenlenen saldırının büyük ihtimalle sorumlusunun da rejim olduğu konusunda fikir birliği hakim. Başbakanlık ofisi "10 Numara"dan toplantıyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

"Kabine, kimyasal silah kullanımına göz yumulmamasının hayati önem taşıdığı kararına vardı. Kabine, insani sıkıntıyı hafifletmek ve kimyasal silahların Esed rejimi tarafından daha fazla kullanılmasını engellemek için harekete geçme ihtiyacı üzerinde anlaştı. Kabine, Başbakan'ın (May) uluslararası bir müdahaleye uyum sağlamak üzere ABD ve Fransa'daki müttefiklerle çalışmayı sürdürmesi konusunda anlaştı."

Savaş kabinesini topladı

May, “İngiltere, Suriye'ye karşı bir askeri harekatta yer almaya hazır” sözlerinin ardından, savaş kabinesine toplantı çağrısı yaptı. May başkanlığında İngiliz kabinesi başbakanlıkta bir araya geldi.

Bu arada, Daily Telegraph gazetesinin hükümet kaynaklarına dayandırarak yayınladığı bir haber dikkat çekti.

İngiliz denizaltılarına Suriye emri iddiası

Buna göre, May İngiliz donanmasının denizaltılarının Suriye'yi füze menzillerine alacak şekilde mevzilenmeleri emrini verdi.

May, savaş kabinesini toplantıya çağırmadan önce, Suriye’deki olası bir operasyona katılmak için parlamentodan onay almayacaklarını söylemişti.

2013 yılında dönemin Başbakanı David Cameron, Suriye’ye operasyon için parlamentoya gitmiş ancak onay alamamıştı.

May, parlamento onayı aramayacak

İngiliz basını toplantı öncesinde çıkan ve Başbakanlık kaynaklarına dayandırdığı haberlerde May'in, konuyu parlamentoya götürmeden askeri harekata katılma eğiliminde olduğunu yazıldı.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn de konunun parlamentoda öncelikli olarak tartışılması çağrısı yaptı.

Halen Paskalya tatilinde olan İngiliz parlamentosunun normal koşullarda pazartesi günü işbaşı yapması gerekiyor.

Destek alamamaktan endişeli

İngiltere'yi ABD'nin 2003'teki Irak seferine dahil eden eski Başbakan Tony Blair, İngiliz hükümetinin parlamentoya gitmeden ABD'nin askeri operasyonuna destek verebileceğini savunuyor.

Geçen yıl yapılan erken seçimde tek başına hükümet kurmak için gerekli çoğunluğu kaybeden ve Kuzey İrlanda'nın sağ partisi Demokratik Birlik Partisinin (DUP) dışarıdan desteğiyle azınlık hükümeti kuran May, parlamentoda istediği desteği bulamamaktan endişe ediyor.

13 oy farkla reddedilmişti

İngiliz parlamentosu Aralık 2015'te hükümete Suriye'de DEAŞ'la mücadele kapsamında hava harekatlarına katılması için izin veren tezkereyi onaylamıştı.

Ancak parlamento, 2013'te benzer bir kimyasal saldırının ardından Suriye'ye yönelik hava harekatı öngören bir tezkereyi 13 oy farkla reddetmişti.

ABD'nin Irak işgaline destek

İngiltere Blair hükümeti döneminde ABD'nin Irak işgaline aktif destek vermişti. Blair daha sonra Irak'ın nükleer ve kimyasal silah kapasitesi ile ilgili olarak parlamentoyu yanıltmak ve ABD'ye, destek için parlamentoya başvurmadan önce söz vermekle suçlanmıştı.

Irak işgalindeki rolü nedeniyle maruz kaldığı eleştiriler, Blair'in 2007'de başbakanlıktan istifasına giden süreci başlatmıştı.

Kaynak: TRT Haber, AA