ABD Başkanı Donald Trump, ABD'nin Suriye'ye ne zaman saldıracağını söylemediğini, bu saldırının çok yakın zamanda gerçekleşebileceğini ya da hiç gerçekleşmeyebileceğini açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump son 24 saat içinde attığı tweetlerle dünyayı şaşırtmaya devam ediyor.

Trump bugün de Suriye’yi vurmak için hiç bir zaman tarih vermediğini söyledi, “Hemen de vurabiliriz, hiç vurmayabiliriz de” dedi.

"Suriye'ye ne zaman saldıracağımızı hiç söylemedim. Hemen de vurabiliriz hiç vurmayabiliriz de. Her halükarda, benim yönetimimde ABD bölgeden DAEŞ'i sürmek için büyük işler yaptı. Hakettiğimiz, "Teşekkürler Amerika" nerede?"

Dünyanın bu açıklamaya bu derece şaşırmasının nedeni ise son 24 saat içinde yaşananlar.

Trump’ın dün attığı ilk tweet ile bir anda üçüncü dünya savaşı rüzgarları esti. Rusya’ya seslenen ABD Başkanı, “hazır olun füzeler geliyor” diyordu.

"Rusya, Suriye'ye atılacak her füzeyi vuracağını söylemiş. Rusya hazırlıklı ol, füzeler gelecek. Hepsi iyi, yeni ve akıllı füzeler. Kendi insanlarını gazla öldüren ve bununla eğlenen bir hayvanla ortak olmamalıydın."

Dünya Trump’ın yanında mavi tıklı (onaylı) hesabından atılan bu tweetin şokunu yaşarken yeni bir mesaj daha düştü.

Yaklaşık 40 dakika önce “füzeler geliyor” diyen Trump bu kez “Rusya ile ilişkilerimizin kötü olması için bir neden yok” diyordu.

"Rusya ile ilişkilerimiz Soğuk Savaş dönemi de dahil en kötü seviyede. Bunun için bir neden yok. Rusya'nın ekonomisine yardım etmemiz için bize ihtiyacı var, bu çok kolay bir şey, tüm milletler birlikte çalışmalı. Silahlanma yarışını durduralım mı?"

Bir uçtan diğer uca savrulan bu mesajlar kafaları iyice karıştırdı.
Bu tweetler Pentagon’a soruldu. Onların yanıtı kısa ve netti: Bize değil, Beyaz saray’a sorun...

Rusya’nın yanıtı

Rusya, twitter üzerinden gelen açıklamalara Facebook’tan yanıt verdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Trump'ın attığı tweet hakkında, "Akıllı füzeler teröristlere doğru uçmalıdır, meşru hükümete değil" dedi.

Zaharova, Trump'ın ikinci mesajındaki silahsızlanma mesajına cevap olarak ise "Bu oldukça iyi bir fikir, hadi sizin kimyasal silahlarınızdan başlayalım." diye yazdı.

Tüm bu süreçte sessiz kalan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in açıklaması ile tansiyon biraz olsun düştü. Putin "Dünyadaki durum endişe verici, sağduyu hakim olmalı." dedi.

Türkiye yakından izliyor

Türkiye’de de bu açıklamalar, karşılıklı restleşme yakından izleniyor.

Ancak Türk hükümetinin endişesi kimin ne söylediğinden çok, bu söylenenlerden asıl olarak kimin etkileneceğine ilişkin.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün karşılıklı açıklamaları bilek güreşine benzetti. Asıl olanın kimyasal saldırıların engellenmesi olduğunu vurguladı.

“Suriye'deki güçlerin bilek güreşi savaşına çevirmesinden son derece rahatsızız. Artık Suriye ve Irak’ta oynanan bu tiyatronun bir kenara bırakılmasını, yüzlerdeki maskelerin indirilmesini istiyoruz.”

Başbakan Binali Yıldırım dün yaptığı konuşmada ABD ve Rusya’yı sokak kabadayılarına benzetmişti. Onun odağında da tüm bu politikaların sonunda zarar gören siviller vardı.

“Yaptıkları ne? Tweetler atarak birbirlerini tehdit ediyorlar. Dünyanın, bölgenin geleceğini sizin karşılıklı atışmanıza, milyonlarca insanın yok olmasına seyirci mi kalacak bu millet? Efendim, 'Benim daha iyi füzem var.' Yok öbürü diyor, 'Benim daha iyi füzem var. Gönder bakalım.' 'Göndermezsen şöyle olur.' Sokak kavgası... Sokak kabadayıları gibi kavga ediyorlar ama sonucu kim ödüyor, bedeli kim ödüyor? Garip gureba. Sivil insanlar ödüyor.”