ABD Başkanı Donald Trump, Beşşar Esed rejiminin Doğu Guta'daki sivilleri hedef alan kimyasal saldırısına çok sert tepki gösterdi. Trump, "Büyük bedeli olacak" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Suriye'deki akılsız kimyasal saldırıda, aralarında kadınlar ve çocukların da olduğu çok sayıda kişi hayatını kaybetti. Zulüm alanı, Suriye ordusu tarafından tecrit edildi ve kuşatıldı. Bölge, dış dünyaya tamamen erişilemez hale getirildi. Başkan Putin, Rusya ve İran, hayvan Esed'i destekledikleri için sorumlu. Büyük bedeli olacak" ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Trump, "Bölge, tıbbi yardım ve soruşturma için acilen açılmalı" diye de ekledi.

Eski Başkan Barack Obama'ya da tepki gösteren Trump, "Eğer Başkan Obama kumdaki kırmızı çizgisini geçseydi, Suriye’deki felaket bu kadar uzun sürmezdi. Hayvan Esed tarihe karışırdı" dedi.

Trump ayrıca, eski Başkan Barack Obama dönemindeki Suriye politikasını da eleştirerek, "Eğer Başkan Obama çizdiği kırmızı çizgiyi uygulasaydı Suriye'deki felaket sona erer, Hayvan Esed tarih olurdu." yorumunda bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı da dün yaptığı ilk açıklamada "7 Nisan'da yeniden kimyasal silah kullanıldığı yönündeki haberleri yakından takip ediyoruz. Eğer bu dehşet verici haberler doğrulanırsa acil bir şekilde uluslararası toplumun cevabını gerektirir." ifadesini kullanmıştı.

Beşşar Esed rejiminin, Doğu Guta'da muhaliflerin kontrolündeki son nokta olan Duma ilçesinde sivil yerleşimlere düzenlediği kimyasal silah saldırısında 78 sivil öldü.