AB Bakanı Ömer Çelik, müttefik ülkelerin terör örgütü YPG/PKK'ya karşı tutumunu eleştirdi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik resmi temaslar için Fransa'da. Çelik ilk olarak Fransız mevkidaşı Nathalie Loiseau ile bir araya geldi.

Görüşmede Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerindeki son gelişmeler ele alındı.

Son dönemde bir grup terör örgütü YPG/PKK üyesinin Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un kabulü ile gerilen ikili ilişkiler de bir başka gündem maddesiydi.

Çelik, daha sonra Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile bir araya geldi. Suriye'deki gelişmeler, gündeme geldi.

"Terör örgütüne destek olarak algılarız"

Le Drian ile görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenleyen AB Bakanı Ömer Çelik, müttefik ülkelerin terör örgütü YPG/PKK'ya karşı tutumunu eleştirdi.

"Herhangi bir müttefik askeri üniformasını YPG'lilere eğitim verirken görmek istemiyoruz. Türkiye Suriye'de işgalci kuvvet değildir. Türkiye Suriye'de terörle mücadele ediyor. Buralardan bu teröristleri çıkarsalardı biz de müdahale etmek zorunda kalmazdık. hem terörü himaye edecesiniz sonra da Türkiye de niye müdahale ediyor diyeceksiniz."

"Afrin'deki bu tünelleri kimler yaptı?"

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un YPG'li teröristleri Elize Saray'ında kabulüyle gerilen iki ülke ilişkileri de gündeme geldi.

Çelik, son zamanlarda Suriye meselesiyle ilgili tansiyonun yükseldiğini söyledi ve ekledi:

"Türkiye Suriye'deki çatışmanın parçası değildir. Türkiye burada terörle mücadele etmektedir. Afrin'deki bu tünelleri kimler yaptılar? Dağı delerek buralara hastahaneleri kim yaptı? Burada bir devletin desteği olmadan bunlar yapılamaz. Fransa müttefikimizdir ama Afrin'in işgal edildiği şeklinde bir cümle duymak istemiyoruz. Fransız askerleri PYD/YPG'ye eğitim veriyorlarsa biz bunu terör örgütüne destek verme olarak algılarız."

"AB meselesi haline getirilmesi yanlış bir tutum"

Doğu Akdeniz'deki doğalgaz arama faaliyetlerine de değinen Ömer Çelik, "AB meselesi haline getirilmesi yanlış bir tutumdur." dedi.

Bakan Çelik, Avrupa Birliği'nin yanlış politikalar içinde olan Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetimi'ni eleştirmesi gerektiğini de söyledi.

TRT Haber