ABD Başkanı Donald Trump, Çin'le bir ticaret savaşında olmadıklarını, bu savaşın yıllar önce "Amerikayı temsil eden aptallar" tarafından kaybedildiğini söyledi.

ABD ve Çin arasında tırmanan ticaret savaşı, bugün Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından açıklanan ek vergi kararları sebebiyle daha da gergin bir hal aldı. "Liberaller, Trump bir ticaret savaşı başlattı diye ağlıyor" diyen ABD Başkanı, konuyla ilgili eski ABD başkanlarını da hedef alan bir tweet attı.

"ABD'yi temsil eden aptal ve beceriksizler"

Trump, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki resmi hesabından yaptığı paylaşımda, "'Çin'le ticaret savaşında değiliz, o savaş uzun yıllar önce ABD'yi temsil eden aptal ve beceriksiz kimselerce kaybedildi. Şimdi yıllık 500 milyar dolarlık ticaret açığımız ve 300 milyar dolarımızın çalındığı fikir hırsızlığı var. Bunun devam etmesine izin veremeyiz'' dedi. 

Süreç nasıl gelişti?

ABD Başkanı Trump, Çin'den ithal edilen bazı ürünlere yeni gümrük vergisi getiren kararı geçen ay imzalamıştı. Buna göre, Çin'e 10 farklı sektörde 50 milyar dolardan fazla ek gümrük vergisi getirilecek. Çin'den ithal edilen 100'den fazla ürün karardan etkilenecek.

Trump'ın kararına karşı Pekin de harekete geçmiş, misilleme olarak, ABD'den ithal edilen 128 ürüne ek gümrük vergisi uygulama kararı almıştı.

Trump'ın, Çin karşısında ticaret açığını düşürme amacıyla aldığı kararın, dünyanın iki büyük ekonomisi arasında ticaret savaşına yol açmasından ve dünya ekonomisini etkilemesinden endişe ediliyor.