AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, "400 DEAŞ'lı militanı PYD'nin serbest bıraktığı, Türkiye'ye karşı savaşma şartıyla hapisten serbest bıraktığı teyit edildi." dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanan Merkez Karar ve Yönetim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yaptı.

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal'ın konuşmasından öne çıkanlar:

- ÖSO tartışmalarına CHP devam ediyor. CHP'nin kendi içindeki bu durum çoklu kişilik bozukluğuna dönüşmüş durumda. 'PYD'li arkadaşlar' diyen diğer taraftan Türkiye'nin Zeytin Dalı Harekatı'nı sorunlu hale getirmek için ÖSO üzerinden terör algısı oluşturmaya çalışan bir CHP var karşımızda. PYD'nin PKK'nın dostlarıyla aynı dili kullanan bir durumla karşı karşıyayız. 

"ABD'nin 'DEAŞ'a karşı mücadele ediyoruz' tezini çürüttü"

- Rakka, Afrin ve Deyruzor'da 400 DEAŞ'lı militanı PYD'nin serbest bıraktığı, Türkiye'ye karşı savaşma şartıyla hapisten serbest bıraktığı teyit edildi. Bölgede kimler terör örgütleriyle beraber kimler DEAŞ'la beraber açık seçik görünüyor. ABD'nin DEAŞ'a karşı mücadele ediyoruz tezini çürüten bir şey bu. Aylık 250 dolar maaş gıda yakacak teklif edildiği Yezidi halkın örgüte katılmayı kabul etmediği ve bölgeden kaçtıklarına dönük bilgileride sizle paylaşmak istiyorum. Bölgede PYD'nin baskı ve zulmü devam ediyor. Teşvik amacıyla gönüllü olarak örgüte katılanlar ev araba vaatlerinde bulunuyorlar. Uluslararası kurumların PYD-YPG'nin baskılarını infazlarını diğer Arap, Türkmenler ve Yezidilere yönelik baskılarını gündeme almalarını tavsiye ediyoruz. Rakka'dan Afrin'e teröristler kaydırıldı. 

"Yüzde 10 barajın korunması konusunda uzlaşıldı"

- Milli mutabakat komisyonu çalışmalarına devam ediyor. Seçim kanunun bir gereği olarak seçimlerden bir yıl önce düzenlenmesi gereken gerekli yasalarla ilgili çalışmalar sürüyor. Yüzde 10 barajın korunması konusunda mutabakat oluştu. Yerel seçimlerde tek zarf tek sandık üzerinden yapılacak seçimler. Yerel seçimlere ilişkin düzenlemeyi göndereceğiz. 1 yıl önce yasalaşması ve Meclis'ten geçmesi gerekiyor. Milli Mutabakat komisyonu çalışmalarına devam ediyor. Sadece ittifak konusunu değil uyum yasalarının tamamını değerlendirmek ve bu değerlendirmeler sırasında diğer siyasi partilerinde görüşlerini değerlendirerek Genel Başkanlara sunmaya devam edecektir.

- İstanbul İl Başkanımıza bugüne kadar ki hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Bugüna ataması yapılan yeni İl Başkanı'na da bundan sonraki görevinde muvaffakiyetler diliyoruz. Kongrelerimiz tamamlandı. Nisan ayına kadarda kongrelerimizi tamamlamayı hedefliyoruz. 

- Hem milli mutabakat komisyonunda genel başkanlar bilgilendiriliyor. Şuanda genel başkanların önümüzdeki süreçte görüşmesi söz konusu değil. Temel Karamollaoğlu'nun ziyareti son derece samimi bir ortamda karşılıklı Türkiye'nin gündemine yönelik konuşuldu. Hem bir nezaket ziyareti hem de Türkiye'nin temel meselerinin konuşulduğu bir görüşme oldu. İttifak konusunda bir zemin oluşturulacak bir değerlendirme yapılmadı. 

"Bizim muhatabımız ABD'li general değil"

- Terör kaynağı her neresi olursa olsun bizim için tehdit oluşturan terör kaynağı neresiyse bizim onu kaynağında yok etmemiz milletimize verdiğimiz sözün gereğidir. Bizim muhatabımız ABD'li general değil siyasetin tam kendisidir. Tillerson, McMaster, Mattis Türkiye'ye gelecekler. Bu görüşmelerin sonucudur bizim için dikkate alınması gereken. 

Kaynak: TRT Haber