Amerika’da Başkan Donald Trump’ın görevdeki ilk yılını anlatan “Ateş ve Öfke: Trump Beyaz Sarayının İçinden” adlı kitap, gündemdeki yerini koruyor.

Kitapta “Trump’ın büyük oğlu Donald Trump Jr.’a yönelik sert açıklamalarda bulunan Beyaz Saray eski başstratejisti Steve Bannon, geri adım attı. Bannon, açıklama yaparak bu sözlerin hedefinin Trump Jr. değil, görüşmede yer alan Trump’ın eski seçim kampanyası müdürü Paul Manafort olduğunu söyledi. Açıklamasında Trump’a olan desteğinin sarsılmaz olduğunu vurgulayan Bannon, Trump’ın oğluyla ilgili olarak, “Babasına ve onun ülkeyi değiştiren ajandasına olan desteğinden hiç vazgeçmedi. O iyi bir adam ve iyi bir vatansever” ifadesini kullandı. Olay yaratan kitabın yazarı Michael Wolff ise Bannon’ı yalanladı. Trump’ın eski başstratejisti Bannon, Trump’ın büyük oğlu Trump Jr. ile bazı Ruslar arasında New York’ta yapılan görüşme için “haince” ifadesini kullanmıştı. 

Kim Jong-Un,fire and fure ile ilgili görsel sonucu

Kuzey Kore resmi haber ajansı DPRK, dün Twitter hesabından, ülkenin lideri Kim Jong-Un’un, ABD’de tartışma yaratan “Ateş ve Öfke” kitabını okurken çekildiği sanılan bir fotoğrafını yayınladı...

İlgili resim

Destek açıklamaları

Bununla birlikte ABD yönetiminden isimlerin Trump’a destek açıklamaları sürüyor. ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, söz konusu kitabı okumadığını ve okumayacağını belirtti. Haley, “Hiç kimse Trump’ın akıl sağlığını sorgulamıyor. O kazara başkan olmadı. Vergi reformunu geçirdiğinde, kimyasal silah kullanımına karşı çıkıp Suriye’yi vurduğunda, Kuzey Kore’yi uyardığında dengesiz miydi?” dedi. 

Trump’a sağlık testi

Trump’ın Beyaz Saray’daki hayatıyla ilgili detaylara yer veren kitap, ABD’de Trump’ın sağlığının da sorgulanmasına neden oldu. “The Telegraph”ın haberine göre Trump, Beyaz Saray’da göreve başlamasından bu yana ilk kez resmen sağlık kontrolünden geçirilecek. Sağlığının bu görev için uygun olmadığı spekülasyonlarının gölgesinde gerçekleşecek sağlık kontrolü, cuma günü ülkenin en büyük askeri hastanesi Washington DC’deki “Walter Reed National Military Medical Center”da yapılacak. Kontrolü de, Barack Obama’nın doktoru yapacak.

İlgili resim