ABD Başkanı Donald Trump'tan hükümet karşıtı eylemlerin sürdüğü İran hakkında yeni bir açıklama geldi. Trump, Twitter mesajında "İran halkı yemek ve özgürlük için aç. İnsan haklarının yanı sıra İranlılar'ın zenginliği de yağmalandı. Değişim zamanı!" ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump Twitter'dan bugün yayınladığı mesajında günlerdir hükümet karşıtı eylemelrin yaşandığı İran'da 'değişim zamanının geldiğini' söyledi.

'İRAN HALKI YEMEĞE VE ÖZGÜRLÜĞE AÇ'

Tahran Üniveristesi'nde öğrencilerle polis çatıştı
Trump " İran, Obama yönetimiyle yaptığı berbat anlaşmaya rağmen her alanda başarısız oluyor. Büyük İran halkı yıllardır baskı altındaydı. Yemek ve özgürlük için açlar. İnsan haklarının yanı sıra İranlılar'ın zenginliği de yağmalandı. Değişim zamanı!" ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump yeni yıla Twitter hesabından Ortadoğu politikalarına ilişkin sinyaller vererek başladı; Pakistan’a ABD’den yapılan yardımların sonlandırılacağını ve İran’da "değişim zamanı" olduğunu yazdı.

Pakistan’a ilişkin paylaşımında ABD’nin son 15 yılda “aptalca” 33 milyar dolar yardım gönderdiğini fakat hiçbir dönüş alamadığını söyleyerek “Afganistan’da peşinde olduğumuz teröristlere güvenli liman sağlıyorlar. Artık yardım falan yok!” şeklinde yazdı.

Sonrasında İran’daki gösterilere ilişkin bir paylaşım yapan Trump “İran Obama yönetimi ile yaptığı berbat anlaşmaya rağmen her düzeyde kusurlu davranıyor. Muhteşem İran halkı uzun yıllardır baskı altında. Gıdaya ve özgürlüğe açlar. İnsan haklarıyla birlikte İran’ın tüm zenginlikleri yağmalanıyor. ARTIK DEĞİŞİM ZAMANI!” diyerek mesajlarını noktaladı.

Trump Pakistan'a yardımları durdurdu ve İran için "değişim zamanı" dedi ile ilgili görsel sonucu

İran'da geçen perşembeden beri yapılan hükümet karşıtı eylemlerde 10'dan fazla kişi öldü, çoğu Tahran'da yüzelerce kişi gözaltına alındı.

Son olarak eylemler konusunda sessizliğini bozan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Trump'ın önceki İran konulu tweetlerine yanıt vermiş ve "ABD'deki bu kişi birkaç ay önce terörist olarak adlandırdığı İran halkına bugün yakınlık göstermek istiyor. Tüm varlığı İran halkına karşı olan bu kişinin İran halkına acıma hakkı yok" demişti.

BEYAZ SARAY: İRAN HALKININ GÖRÜŞLERİNİ ÖZGÜRCE İFADE ETME HAKKINI DESTEKLİYORUZ

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders da İranlı göstericileri desteklediklerini söyledi.

Basın toplantısı düzenleyen Sanders, "İran halkının görüşlerini özgürce ifade etme hakkını destekliyoruz. Halkın sesine kulak verilmeli. Tüm tarafları bu temel hakkı korumaya ve sansüre katkı sunan tüm eylemlerden uzak durmaya çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.