Bir yıl daha sona erdi. Farklı bölgelerde yaşanan savaşlar, çatışmalar, siyasi krizler, terör saldırıları, kazalar ve doğal afetler, 2017'de de dünyanın gündemindeydi. Peki 2017'de Ekim, Kasım ve Aralık aylarında neler yaşandı?

 EYLÜL

3 EYLÜL

- Kuzey Kore, 2006'dan bu yana altıncı ve en büyük nükleer denemesini yaptı. Kuzey Kore'nin denediği 160 kiloton gücündeki hidrojen bombası, 6,1 büyüklüğünde sarsıntıya yol açtı.

5 EYLÜL

- Beşşar Esed rejimi güçleri, Suriye'de Deyrizor ilinin merkezinde 3 yıllık DAEŞ kuşatmasını kırdı.

9 EYLÜL

- İtalya'da 74. Venedik Film Festivali'nde büyük ödül "Altın Aslan"ı Meksikalı yönetmen Guillermo Del Toro'nun "The Shape of Water" isimli filmine verildi.

- Terör örgütü PYD/PKK, Suriye'de ABD'nin desteğiyle terör örgütü DEAŞ kontrolündeki Deyrizor iline kuzeyden operasyon başlattı.

12 EYLÜL

- Önce Karayipler ve Küba'yı ardından ABD'nin Florida eyaletini vuran Irma kasırgası, 134 kişinin yaşamına mal oldu.

- Kuzey Kore'ye rafine petrol satışına sınırlama getiren, doğalgaz ve tekstil ihracatına ambargo uygulanmasını talep eden BM Güvenlik Konseyi karar tasarısı, oy birliğiyle kabul edildi.

13 EYLÜL

- Singapur'da cumhurbaşkanlığı seçimini Halime Yakub kazandı. Yakub, hem ülkesinin ilk kadın cumhurbaşkanı hem de dünyadaki ilk başörtülü cumhurbaşkanı oldu.

14 Eylül

- Irak'ın güneyindeki Zikar ilinde terör örgütü DAEŞ'ın düzenlediği saldırılarda 59 kişi öldü, 96 kişi yaralandı.

- Batı Afrika ülkesi Nijerya'da Nijer Nehri üzerinde Bagudo köyü yakınlarında teknenin alabora olması sonucu 53 kişi hayatını kaybetti.

15 EYLÜL

- NASA'nın Satürn keşif aracı Cassini, gezegenin atmosferine nihai dalışını yaparak 20 yıllık görevini tamamladı.

- Kuzey Kore, Japonya'nın üstünden geçerek 770 kilometre yüksekliğe ulaşan, 3 bin 700 kilometre mesafe katedip Pasifik'e düşen füze denemesi yaptı.

- Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen 6. Suriye konulu toplantıda, Türkiye sınırındaki İdlib ilinde oluşturulacak "çatışmasızlık bölgesi"nin sınırları konusunda anlaşmaya varıldı.

19 EYLÜL

- Meksika'da merkez üssü Rabosso kenti olan, 51 kilometre derinlikte 7,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde 366 kişi hayatını kaybetti.

- Beşşar Esed rejimi güçleri, Suriye'de dört çatışmasızlık bölgesinden biri olan İdlib'de 10'dan fazla bölgeye 50'ye yakın hava saldırısı düzenledi. Saldırılarda 11 sivil hayatını kaybetti, çok sayıda sivil yaralandı.

- Bilim adamları, ışığa dayalı verileri ilk kez bir bilgisayar çipinde ses dalgaları olarak depolamayı başardı.

26 EYLÜL

- Dünyanın ikinci en büyük elması olarak bilinen "Lesedi La Rona (Işığımız)" 53 milyon dolara alıcı buldu.

- Çin'de dünyanın ilk "insansız deniz uçağı" (amfibik drone) üretildi.

- Suudi Arabistan'da kadınlara da ehliyet alarak araç kullanma izni verildi.

28 EYLÜL

- Bilim adamları göbek bağından elde ettikleri damar içi kök hücre infüzyonuyla kalp yetmezliği hastalarında kalbin fonksiyonunu iyileştirmeyi başardı.

- Oxford, Münster ve Exeter üniversitelerindeki bilim adamları, bilgiyi işleme ve saklamada beyin gibi hareket eden bilgisayar mikroçipleri geliştirdi.


1 EKİM

- İspanyol polisi ve jandarması, Katalonya'daki bağımsızlık referandumuna izin vermedi, oy kullanma merkezlerine baskınlar yaptı.

- Avusturya'da topluma açık yerlerde yüzün tamamının tanınmayacak şekilde örtülmesini yasaklayan ve "burka yasağı" olarak adlandırılan düzenleme yürürlüğe girdi.

2 EKİM

- ABD'nin Las Vegas kentinde Stephen Paddock, konser alanında bulunan kişilerin üzerine yolun karşısındaki otelden ateş açtı. Saldırıda 58 kişi hayatını kaybetti, 525 kişi yaralandı.

- Nobel Tıp Ödülü, biyolojik saat olarak da bilinen sirkadiyen ritmini kontrol eden moleküler mekanizmaları keşfeden Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash ve Michael W. Young arasında paylaştırıldı.

3 EKİM

- Eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, tedavi için bulunduğu Almanya'da hayatını kaybetti.

- Çin'de bin yıllık nadide seramik kase, 250,8 milyon yüene (37,7 milyon dolar) alıcı buldu.

- Nobel Fizik Ödülü, yer çekimi dalgaları konusundaki çalışmaları ve keşifleri sebebiyle ABD'den Rainer Weiss, Barry Barish ve Kip Thorne adlı bilim adamlarına verildi

6 EKİM

- Nobel Barış Ödülü'nü, Nükleer Silahların İmha Edilmesi Kampanyası (ICAN) kazandı.

- Orta Amerika'da etkili olan tropikal fırtına Nate, bölge ülkelerinde 45 kişinin ölümüne neden oldu.

- ABD yönetimi, Sudan'a 20 yıldır uyguladığı ekonomik yaptırımları kaldırdı.

18 EKİM

- Edebiyat dünyasının en saygın ödülleri arasında gösterilen Man Booker, Amerikalı yazar George Saunders'a verildi.

- Çin Komünist Partisi 19. Ulusal Kongresi'ni düzenledi. Bir haftalık kongrede Çin Devlet Başkanı ve ÇKP Merkezi Komitesi Genel Sekreteri Şi Cinping'in adı ve fikirleri parti tüzüğüne eklendi.

- Kanada'nın Quebec eyaletinde, kadınların otobüsler dahil kamu alanlarında peçe takmaları yasaklandı.

25 EKİM

- Albert Einstein'ın 1922'de Japonya'da bir kuryeye bahşiş yerine verdiği ve mutluluğu tarif ettiği not, Kudüs'te yapılan açık artırmada 1,56 milyon dolara satıldı.

- Kırım'da Rus mahkemesinin hapis cezası verdiği Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcıları Ahtem Çiygöz ve İlmi Ümerov serbest bırakılarak Türkiye'ye gönderildi.1 KASIM

- Fransa'da 13 Kasım 2015'teki terör saldırılarından sonra ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) uygulaması kalktı.

4 KASIM

- Lübnan Başbakanı Saad Hariri, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da televizyonda canlı yayında, Hizbullah ve İran'ı bölgeyi istikrarsızlaştırmakla suçlayarak istifa ettiğini açıkladı.

- Suudi Arabistan'da ani bir kararla "yolsuzluk davaları" çerçevesinde başta Kraliyet Muhafızları Bakanı Prens Mutab bin Abdullah ve Prens El-Velid bin Talal olmak üzere çok sayıda prens, bakan ve iş adamı gözaltına alındı.

8 KASIM

- Mikroblog uygulaması Twitter, tekil paylaşımlardaki 140 karakter sınırını, 280 karaktere çıkardı.

15 KASIM

- Leonardo da Vinci'nin Hazreti İsa'yı resmettiği "Salvator Mundi" adlı tablosu, 450,3 milyon dolara alıcı bularak şimdiye kadar bir açık artırmada en yüksek fiyata satılan sanat eseri oldu. New York Times gazetesi bir hafta sonra yaptığı haberinde tablonun gizli alıcısının Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman olduğunu iddia etti.

21 KASIM

- Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe, 37 yıldır yürüttüğü görevinden istifa etti.

- Irak'ta Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Tuzhurmatu ilçesinde bombalı araçla düzenlenen saldırıda 21 kişi öldü, 52 kişi yaralandı.

23 KASIM

- Bangladeş ve Myanmar, gördükleri zulümden kaçarak Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanların topraklarına geri dönmesi konusunda anlaştı.

- Amerikan pil ve elektrikli araç üreticisi Tesla, Güney Avustralya'da "dünyanın en büyük lityum iyon pilinin" yapımını tamamladı.

27 KASIM

- İngiltere kraliyet tahtı varislerinden Prens Harry, Amerikalı oyuncu Meghan Markle ile nişanlandı.

- Beşşar Esed rejiminin Suriye'nin başkenti Şam'da Doğu Guta bölgesindeki yerleşim yerlerine düzenlediği saldırılarda 18 sivil yaşamını yitirdi.

- Endonezya'nın Bali Adası'ndaki Agung Yanardağı'nda volkanik hareketliliğin artması nedeniyle bölgedeki 40 bin kişi tahliye edildi.

- Lübnan Başbakanı Saad Hariri, ülkesinin istikrarı için görevinin başında olmaya devam edeceğini duyurdu.6 ARALIK

- ABD, Kudüs'ü resmen "İsrail'in başkenti" olarak tanıdı. ABD Başkanı Donald Trump, ABD'nin Kudüs'le ilgili yeni yaklaşımını açıklayarak "Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanıma zamanı gelmiştir. Dışişleri Bakanlığına, Tel Aviv'deki büyükelçiliğimizin Kudüs'e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatını verdim." dedi.

8 ARALIK

Sanal para birimi Bitcoin'in değeri 19 bin doları aşarak yeni bir rekor kırdı.

13 ARALIK

- İslam İşbirliği Teşkilatı (İTT) ülkeleri, Türkiye'nin dönem başkanlığında İstanbul'da düzenledikleri olağanüstü zirvede, ABD'nin tanıma adımını kınayan ve Doğu Kudüs'ü "Filistin Devletinin işgal altındaki başkenti" olarak tanıyan İstanbul Deklarasyonuna imza attı. İslam ülkeleri, bütün dünya devletleri Filistin Devletini ve Doğu Kudüs'ü onun işgal altındaki başkenti olduğunu tanımaya davet etti.