Bir yıl daha sona erdi. Farklı bölgelerde yaşanan savaşlar, çatışmalar, siyasi krizler, terör saldırıları, kazalar ve doğal afetler, 2017'de de dünyanın gündemindeydi. Peki yılın ilk 3 ayı Ocak, Şubat ve Mart'ta neler yaşandı?

 

OCAK

1 OCAK

Eski Portekiz Başbakanı Antonio Guterres, 5 yıl sürecek Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterliği görevine resmen başladı.

4 OCAK

Amerikalı ünlü şarkıcı Janet Jackson, 50 yaşında ilk bebeğini dünyaya getirdi.

5 OCAK

ABD Dışişleri Bakanlığı, Usame bin Ladin'in oğlu Hamza bin Ladin'i küresel teröristler listesine dahil etti.

9 OCAK

74. Altın Küre'ye 6 dalda ödül kazanan, baş rollerini Emma Stone ve Ryan Gosling'in paylaştığı "La La Land" damgasını vurdu.

17 OCAK

Kuala Lumpur-Pekin seferini yaparken 2014'te Hint Okyanusu'nda kaybolan Malezya Havayolları'na ait 370 sefer sayılı uçağı bulmak için yürütülen arama çalışmaları, üç yılın ardından sonuç alınamadan noktalandı.

20 OCAK

ABD'nin 44. Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray'a veda etti. 45. Başkan Donald Trump, Kongre'de yemin ederek göreve başladı.

23 OCAK

Suriye krizine yönelik siyasi çözüm arayışları ve ülkedeki çatışmaların durdurulması amacıyla Türkiye, Rusya ve İran öncülüğünde Kazakistan'ın başkenti Astana'da başlayan görüşmelerin ilk toplantısında, Suriye'deki ateşkes ihlallerinin üçlü ortak mekanizmayla izlenmesi ve uygulanmasının sağlanması konusunda uzlaşmaya varıldı.

23 OCAK

ABD Başkanı Donald Trump, Trans-Pasifik Ortaklığı (TPP) ticaret anlaşmasından ABD'nin çekilmesi için başkanlık emri imzaladı.

24 OCAK

ABD Senatosunda yapılan oylamada Başkan Trump'ın Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörlüğü için aday gösterdiği Cumhuriyetçi Kansas vekili Mike Pompeo, gerekli sayıya ulaşarak CIA'in yeni patronu oldu.

27 OCAK

ABD Başkanı Donald Trump, "mültecilerin ülkeye kabulünü sınırlandıran ve göçmen vizelerine katı güvenlik prosedürleri getiren" ve "terörle ilintili olduğu düşünülen" ülkelerden gelenlerin 30 gün boyunca ABD'ye kabul edilmeyeceği başkanlık kararnamesini imzaladı. Karara, ABD içinden ve dünyadan tepki yağdı.

31 OCAK

ABD Başkanı Donald Trump, nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman olan 7 ülkenin vatandaşlarına kapıları kapatan kararnameyi uygulamayacağını açıklayan Adalet Bakanı Vekili Sally Yates'i görevden aldı.

ŞUBAT

2 ŞUBAT

İnternet devi ve arama motoru Google, "dünyanın en değerli markaları" listesinde teknoloji devi Apple'ı geride bırakarak zirveye yükseldi.

5 ŞUBAT

Afganistan'ın Pakistan sınırındaki Nuristan vilayetinde çığ düşmesi sonucu 65 kişi yaşamını yitirdi.

6 ŞUBAT

Katar Hava Yollarına ait Boeing 777 yolcu uçağı, 16 saat 23 dakika ile dünyanın kesintisiz en uzun uçuşunu yaptı.

6 ŞUBAT

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, tahttaki 65. yılını tamamladı.

11 ŞUBAT

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda "Uluslararası Bilim Kadınları ve Kızları Günü"nde düzenlenen toplantıda konuşmacı olan 10 yaşındaki Talya Özdemir, BM kürsüsünden hitap eden en genç Türk oldu.

13 ŞUBAT

Müzik dünyasının en önemli etkinliklerinden Grammy Ödülleri, ABD'nin Los Angeles kentinde birbirinden ünlü isimlerin sahne aldığı törenle sahiplerini buldu. Los Angeles'taki Staples Center'da düzenlenen ödül törenine 5 dalda ödül kazanan 28 yaşındaki İngiliz şarkıcı Adele damgasını vurdu.

15 ŞUBAT

Hindistan, aynı roketle uzaya gönderdiği 104 nano uyduyu yörüngeye yerleştirerek yeni bir rekora imza attı.

16 ŞUBAT

Katar'da inşa edilen ilk Türk hastanesi, başkent Doha'da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci tarafından hizmete açıldı.

18 ŞUBAT

ABD'de tutuklu bulunan Mısır'daki Cemaat-i İslamiye'nin kurucusu ve manevi lideri Şeyh Ömer Abdurrahman hayatını kaybetti.

23 ŞUBAT

Bosna Hersek, Sırbistan'a karşı yeniden soykırım davasının açılması için Hollanda'nın Lahey şehrindeki Uluslararası Adalet Divanına resmi başvuruda bulundu.

23 ŞUBAT

İsviçre'nin Cenevre kentinde Suriye konulu görüşmelerin 4. turu yapıldı.

26 ŞUBAT

ABD'nin Los Angeles kentinde 89. Oscar Ödülleri törenle sahiplerini buldu. En iyi film ödülüne layık görülen filmin yanlış anons edilmesinin damga vurduğu törende "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" ödülü "Moonlight"taki performansıyla Mahershala Ali'nin oldu. Ali, oyunculuk dalında Oscar'a layık görülen ilk Müslüman oldu.

MART

1 MART

Birleşmiş Milletler Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu, Esed rejimi ve Rusya tarafından 21 Temmuz-22 Aralık 2016'da Halep'in doğusunda sivillere yönelik düzenlenen hava bombardımanları ve yardım konvoylarına yönelik saldırıların savaş suçu teşkil ettiğini açıkladı.

2 MART

Fransa'da aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi lideri ve cumhurbaşkanı adayı Marine Le Pen'in dokunulmazlığı, terör örgütü DAEŞ'ın infaz fotoğraflarını paylaşmasına ilişkin soruşturma kapsamında kaldırıldı.

3 MART

Bilim adamları, farelerden alınan kök hücreleri kullanarak dünyanın ilk suni embriyosunu üretti.

4 MART

Malezya hükümeti, Kuzey Kore Büyükelçisi Kang Chol'u "istenmeyen kişi" ilan etti. Kang'dan 48 saat içinde ülkeyi terk etmesi istendi.

6 MART

ABD Başkanı Trump, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan 6 ülke (İran, Suriye, Somali, Sudan, Yemen ve Libya) vatandaşlarına 3 ay yeni vize sınırlaması getiren düzenlemeyi imzaladı.

7 MART

Kuzey Kore'nin Malezya vatandaşlarının ülkeden ayrılmasını geçici olarak yasaklaması üzerine Malezya da Kuzey Koreli diplomatların ülkeden ayrılmasına yasak getirdi.

9 MART

Hollanda'nın Lahey şehrindeki Uluslararası Adalet Divanı, Bosna Hersek'in Sırbistan'a karşı soykırım davasının yeniden açılması için yaptığı başvuruyu "konsey üyelerinin ortak kararı olmadığı" gerekçesiyle reddetti.

12 MART

Hollanda kamu yayın kuruluşu Nos TV, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın bazı korumalarının gözaltına alındığını duyurdu. Özel RTL kanalı ise Kaya'nın "istenmeyen kişi" (persona non grata) ilan edildiğini, sınır dışına çıkarılacağını iddia etti. Kaya, 5 saatin sonunda aracından zorla çıkarılıp başka bir araca bindirilerek polis eşliğinde büyük bir kalabalığın toplandığı bölgeden ayrıldı. Almanya'ya ulaşan Kaya, özel bir uçakla İstanbul'a döndü.

13 MART

Dışişleri Bakanlığı, Hollanda'nın Türk bakanlara yönelik tavrı ve barışçıl toplanma hakkını kullanan Türk vatandaşlarına kötü muameleden dolayı bu ülkeye iki ayrı nota verdi.

14 MART

AB Adalet Divanı, iş verenlerin çalışanlara başörtüsü yasağı getirebileceğine hükmetti.

14 MART

Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen Suriye konulu 3. tur görüşmelerde Türkiye, Rusya, İran ve BM heyetleri ikili görüşmeler yaptı. Taraflar, İran'ın da Türkiye ve Rusya'nın yanı sıra ateşkesin garantörü olmasında anlaştı.

19 MART

Kuzey Kore, "devrim niteliğinde buluş" olarak nitelediği yeni nesil roket motorunu başarıyla test ettiğini açıkladı.

21 MART

ABD, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Ortadoğu ve Afrika'da 10'dan fazla ülkeden Amerika'ya yapılan uçuşlarda yolcu kabinlerine elektronik cihazların alınmasını yasakladı. İngiliz hükümeti de Türkiye dahil 6 ülkeden doğrudan yapılan uçuşlarda, yolcuların bazı elektronik cihazları kabine almasının yasaklandığını duyurdu.

22 MART

Londra'da Adrian Russell Ajao isimli saldırgan, aracını Westminster Köprüsü'nde saatte 120 kilometre hızla insanların üzerine sürdü. İngiltere Parlamentosunun demir parmaklıklarına çarparak duran araçtan çıkarak parlamentonun bahçesine giren saldırgan, burada görevli bir polisi bıçaklayarak öldürdü. Çevrede bulunan diğer güvenlik görevlileri saldırganı vurarak etkisiz hale getirdi. Saldırıda İngiliz polis memuru Keith Palmer, Amerikalı turist Kurt Cochran, babası Kıbrıs Türkü olduğu iddia edilen Ayşe Frade ve İngiliz vatandaşı Lesli Rhodes hayatını kaybetti.

27 MART

Bilim adamları, yaşlanmayla hücrede DNA onarımını engelleyen, dolayısıyla hücrenin kendini yenilemesine ve kanserle mücadelesine ket vuran bozulmayı önleyebilecek kritik bir moleküler bağlantı keşfetti.

31 MART

Venezuela Yüksek Mahkemesi, daha önceki mahkeme kararlarına itaatsizlik ettiğine hükmederek muhaliflerinin kontrolündeki Kongrenin yetkilerini elinden aldı.