Başbakan Yıldırım KHK'nin 121. maddesine ilişkin "O darbecilerin üzerine giden, tankların üzerine çıkan darbecileri emniyete teslim eden kahraman vatandaşlarımızı korumak için kanun çıkardık. Buna kim itiraz ediyorsa darbecilerden farkı yoktur" dedi.

AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, Hüsnü Bayar Spor Salonu'nda düzenlenen partisinin 6. Olağan Burdur İl Kongresi'nden yaptığı konuşmasına, İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy'a rahmet dileyerek başladı.

Başbakan Yıldırım: Bu düzenlemeye kim itiraz ediyorsa darbecilerden farkı yoktur ile ilgili görsel sonucu

AK Parti teşkilatlarında bayrak değişiminin devam ettiğini belirten Yıldırım, "AK Parti'de bayrak değişimi o bayraklı koşulara benzemez. Atletizmde bayrağı veren kenara çekiliyor, bayrağı alan yola devam ediyor. Bizde bayrağı veren de alan da hız kesmeden yola devam ediyor." diye konuştu.

"İşleri güçleri AK Parti ne yaptıysa onu kötülemek"

"Evlere şenlik" bir anamuhalefet partisinin olduğunu vurgulayan Başbakan Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

"Allah böyle bir anamuhalefet partisini kimseye nasip etmesin. Bu yüzden dolayı biz rahatsız değiliz. Çünkü memleketin meseleleri ile işleri yok. Onlar boş işlerle, laflarla vakit geçiriyorlar. İşleri güçleri AK Parti ne yaptıysa onu kötülemek, AK Parti ne dediyse tersini söylemek. Zaten Mecliste temsilcileri de söyledi, sır değil. 'Siz dünyanın en güzel işini de yapsanız biz beğenmeyiz kardeşim, millet bize bunun için yetki verdi' diyorlar. İşte anamuhalefet partisinin siyaset anlayışını bundan daha iyi hiçbir şey özetleyemez. Siyaset beyaza siyah demek değildir. Siyaset doğruları taklit etmek, yanlışları da tenkit etmektir ama maalesef bizim ana muhalefet partimiz henüz o siyasi ergenliğe ulaşamadı. Elbet bir gün olur."

İhracatta rekor beklentisi

Başbakan Yıldırım, salonda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun yanında oturan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'yi kastederek, "Onu da unutmayalım. O'na da 'Denizli'nin horozu' diyelim. Onun işi de ekonomi. Hesap makinası, kalem, kağıt elinde, 'Nereye ne satacağım?' diye uğraşıyor. Bu sene inşallah ihracatta rekora gidiyoruz. 156,5-157 milyar dolarlık ihracatı yakalayacağız." dedi.

"Bizim geleneğimizde darda olana yardım etmek var"

Türkiye'nin bölgedeki anlaşmazlıkları gidermek için gayret gösterdiğini ifade eden Binali Yıldırım, Suriye'deki iç savaşın sona erdirilmesi için Türkiye'nin Rusya ve İran ile inisiyatif aldığını ve çatışmasızlığın önemli ölçüde sağlandığını vurguladı.

Suriye'de kalıcı barışa erişmenin hedeflendiğine dikkati çeken Yıldırım, şu değerlendirmede bulundu:

"Yani Suriye'de teröre bulaşmamış bütün grupların, bütün etnik yapıların içinde yer alacağı, Suriye'nin toprak bütünlüğünü gözeten yeni bir hükümetin kurulması, artık kalıcı barışın sağlanması... Milyonlarca insan çok büyük çile çekti. Bir milyona yakın insan bu iç savaşta hayatını kaybetti. Milyonlarcası evini barkını terk etmek zorunda kaldı. Türkiye burada da boş durmadı. 3,5 milyon kardeşimize bağrımızı açtık, soframızı açtık, ekmeğimizi paylaştık. Türkiye kendisine yakışanı yaptı ama anamuhalefet partisi bunu da istismar etmeyi ihmal etmedi. Bizim geleneğimizde insanlık var, darda olan insanlara yardım etmek var. Ne dedi, 'Bunlara ne kadar para harcıyorsunuz, durmadı ben gelirsem bunların hepsini geri göndereceğim' dedi. Zaten gelemeyeceğin için konuştukların da boş. Konuş dur ne olacak."

696 sayılı KHK'nın 121'inci maddesi

"Bildiğiniz gibi son günlerde bir tartışma var, önüne gelen konuşuyor. Hani derler ya ağzı olan konuşur." ifadesini kullanan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Şimdi neymiş biz bir düzenleme yapmışız, vatandaşları korumaya almışız. Ne yapacaktık? Darbeye karşı, alçakların karşısına hayatını koyan insanlara 'Siz niye buraya geldiniz de bu darbeyi önlediniz mi?' diyecektik. Burdurluların güzel bir lafı var, "Güttüğü üç keçi ıslığı dağı taşı deldi geçti.' Bu Kılıçdaroğlu'ndaki de tam buna benziyor. Neymiş efendim, 'Darbeye direnen vatandaşları koruyan kanun çıkardınız'. Ne var bunda? Yani bir daha darbe girişimi olursa vatandaşlar sokağa çıkmasın mı, memlekete sahip çıkmasın mı? 'Niye geldiniz, darbe olsaydı, başarılı olsaydı' onu mu istiyorsunuz? Sayın Kılıçdaroğlu şunu iyi öğrenmen lazım, Türkiye'yi işgal etmek isteyenlere, Türkiye'nin anayasal düzenini ortadan kaldırmak, Meclis'i bombalamak, hükümeti alaşağı etmek, kurumları silah zoruyla ele geçirmek isteyenlere direnmek bir görevdir, meşru müdafaadır, Türk milleti de bunu en güzel şekilde yapmıştır. Bu milletin bir ferdi olmaktan büyük bir gurur duyuyorum."

"Buna kim itiraz ediyorsa, bizim için darbecilerden farkı yoktur"

Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "Komutanın emri tartışılmaz, şartsız, şekilsiz yerine getirilir. Eğer komutanın emrini tartışmaya açarsanız orada askerlik bitmiştir." sözlerini hatırlattı. 

"Bu normal şartlarda olan bir şey. Darbe için geçerli değil. Kanunsuz emir veren, o emir, ülkeyi yıkmaya yönelikse, emre uyan değil ona karşı çıkan kahramandır." ifadelerini kullanan Yıldırım, darbeci komutana itaat eden ve suç işlemesine rıza gösteren zihniyetin darbeci olduğunu belirtti.

Binali Yıldırım, "Yine bu zihniyete göre, o gece amirlerinin emrini dinlemeyerek vatandaşa kurşun atmayan asker suç işlemiş oluyor. Bunlara göre öyle, niye? Emre itaatsizlik etti. Emir ne? 'Git vatandaşı öldür. Ateş et.' O da dedi ki, 'Kardeşim ben vatandaşıma silah çekmem, ona kurşun atmam, senin bu emrin benim için yok hükmündedir.' Bizim yaptığımız bu kahramanları korumaktır. O darbecilerin üzerine giden, tankların üzerine çıkan, darbecileri derdest edip emniyete teslim eden kahraman vatandaşlarımızı korumak için kanun çıkardık. Buna kim itiraz ediyorsa, bizim için darbecilerden farkı yoktur." değerlendirmesinde bulundu.

Hızlı tren projesi 

Binali Yıldırım, 15 yıl içinde 17 sağlık tesisinin hizmete alındığını ve 9 sağlık tesisisin de yapımının devam ettiğini, bunların da kısa zamanda bitirilerek Burdur'un hizmetine gireceğini bildirdi. Burdur'da 2002'de 97 hekim bulunduğunu, bu sayının şimdi 400'e çıktığını ifade eden Yıldırım, bir 112 acil istasyonu olduğunu ve bunun da şimdi 20'ye ulaştığını vurguladı.

Yıldırım, Burdur'a yapılan diğer yatırımlar hakkında bilgi vererek, tüm bunların AK Parti hükümetleri tarafından hayata geçirildiğini dile getirdi. Burdur'da sadece 41 kilometre yol olduğunu, bunun üzerine 205 kilometre daha bölünmüş yol yapıldığına işaret eden Yıldırım, şöyle konuştu:

"Büyük müjde, Eskişehir-Kütahya-Afyonkarahisar'dan gelen hızlı tren, Isparta-Burdur'un arasından Antalya'ya iniyor. Hem Antalya'ya hem Isparta'ya hem de Burdur'a hizmet edecek. Projeleri de devam ediyor. Burdur ilimiz bir taraftan Ankara-İstanbul hızlı trenine bağlanırken bir yandan da Antalya trenine bağlanmış olacak. 

"2017'ye genel olarak baktığınız zaman Türkiye büyümesini sürdürdü"

Bir yılın daha bittiğini dile getiren Yıldırım, yeni yıla, yeni umutlarla, yeni heyecanlara huzur, barış, kardeşlik içinde girilmesi temennisinde bulundu.

Yıldırım, "2017'de gerek bölgede gerek Türkiye'de yaşanan birçok olay oldu, güzel olaylar da üzücü olaylar da oldu. İyisiyle kötüsüyle bir yılı geride bırakıyoruz. Ama 2017'ye genel olarak baktığınız zaman Türkiye büyümesini sürdürmüş, bir yıl içerisinde 1 milyon 400 bin vatandaşına iş bulmuş, ayrıca uzun süredir gündemde olan taşeron meselesini halletmiş olarak giriyor. Hayırlı uğurlu olsun. 2018'de birliğimiz, kardeşliğimiz daim olsun, yeni yılda huzur içinde yaşamaya, sorunlarımızı çözmeye, demokrasimizi daha da güçlendirmeye devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Yıldırım'dan polis kontrol noktasına ziyaret

AK Parti'nin Burdur'daki 6. Olağan İl Kongresine katılmak üzere kente gelen Yıldırım, güzergahı üzerindeki polis kontrol noktasını ziyaret etti. 

Burada kendisini karşılayan polislerle tek tek tokalaşan Yıldırım, ikram edilen çayı içti. 

Yıldırım, Burdur Valisi Şerif Yılmaz ve emniyet yetkililerinden yılbaşına ilişkin tedbirler ve güvenlik noktasının fonksiyonuna ilişkin bilgi aldı.

Başbakan Yıldırım, polis memurlarına yeni yılda başarı diledi, onlarla hatıra fotoğrafı çektirdi. 

Yıldırım'a, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Mahir Ünal, Ahmet Sorgun, Erol Kaya, AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı ve AK Parti milletvekilleri eşlik etti.

Yıldırım, Burdur Valiliğini ziyaret etti

Yıldırım, il Kongresi'nin ardından Burdur Valiliğine gitti. 

Tören mangasını selamlayan Başbakan Yıldırım, valilikte Vali Şerif Yılmaz'dan kentteki yatırımlara ilişkin bilgi aldı.

Başbakan Yıldırım'a, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Mahir Ünal, Ahmet Sorgun, Erol Kaya, AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı ve AK Parti milletvekilleri eşlik etti.

AA