ABD'de İran'a yaptırımların delinmesi davasında karar alma seansına girecek jüri üyelerine, yargıç, 'edinilme biçimine onay vermedikleri gerekçesiyle kanıtları gözardı edemeyeceklerini' söyledi.

ABD'de İran'a yaptırımların delinmesiyle ilgili eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın mahkemedeki tek sanık olduğu ve Rıza Sarraf'ın tanıklık yaptığı davada son dönemece girildi. Yargıç Richard Berman, karar alma seansına girecek jüri üyelerine karar sürecinde nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlattı.

judge Richard Berman, ile ilgili görsel sonucu

'SIRF ELDE EDİLME ŞEKLİNİ DOĞRU BULMUYORSUNUZ DİYE…'

Berman, jüri üyelerine, 'dava dosyasına giren kanıtların edinilme biçimine onay vermedikleri gerekçesiyle bu kanıtları gözardı edemeyeceklerini' söyledi. Yargıç ''Jüri üyeleri, dosyaya eklenen bir delilin sırf elde edilme şeklini doğru bulmadıkları için o delili gözardı edemezler'' dedi.

'FETÖ'CÜ POLİSE ATIF'

Bu sözlerin FETÖ'cü eski polis memuru Hüseyin Korkmaz'ın tanıklık yapması ve kanıtlar sunmasını ima etmesi açısından önem taşıdığı yorumları yapıldı. 

 

KORKMAZ'IN TANIKLIĞI TEPKİ ÇEKTİ 

Korkmaz'ın Türkiye'de hapis yattıktan sonra ABD'ye giderken 17 Aralık soruşturmasına ait bazı bilgileri yanında götürmesi tartışma yaratmıştı. Türkiye Korkmaz'ın ABD'den iadesini isterken, eski polisin annesi ve babası hakkında da tutuklama kararı çıkarıldı.

 

​Jüri üyeleri, Yargıç Richard Berman'ın talimatlarını dinledikten sonra, tutuklu yargılanan tek sanık eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'yla ilgili karar vermek üzere müzakerelere başlıyor

Jüri üyeleri bugün Hakan Atilla hakkında karar verecek ile ilgili görsel sonucu

Jüri üyeleri müzakereye başlamak üzere yemin ettiler. Berman, jüri üyelerinden her birinin, diğerleri farklı düşünse de, kendi vicdanını izleyebileceğini söyledi. 

Mahkemede öğle arası verildi. Jüri öğle yemeğini yemek üzere müzakere odasına çekildi.

 

​ABD'de ceza davalarındaki jüri kararlarında oybirliğinin sağlanması gerekiyor.