ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin hazırladığı vergi yasa tasarısı Senato'dan 48'e karşı 51 oyla geçti. Oylamada Cumhuriyetçiler tasarı lehine, Demokratlar aleyhinde oy kullandı.

Temsilciler Meclisi’nden 203'e karşı 227 oyla geçen tasarıdaki üç madde Senato'daki oylamada çıkarıldı. Bu nedenle Temsilciler Meclisi'nde bugün yeniden oylama yapılacak. Yaklaşık 1 trilyon 500 milyar dolarlık paket, Temsilciler Meclisi’nde yapılan uzun görüşmeler sonrası oylamaya sunulmuş, oylamada, 227 Cumhuriyetçi tasarıya 'Evet', oyu verirken 12'si 'Hayır' oyu kullanmıştı. Demokratlar ise tasarının hazırlanması sırasında Cumhuriyetçiler tarafından sürecin dışında tutuldukları için parti çizgisinde ‘Hayır’ oyu kullandı.

Tasarı, Demokratlar tarafından sadece zenginlere yarayacağı gerekçesiyle eleştiriliyor.

"Üç madde Senato kurallarına aykırı"

Senato Bütçe Komisyonu'nun bağımsız üyesi Bernie Sanders ve Demokrat Oregon Senatörü Ron Wyden, tasarıda eğitimle ilgili üç maddenin Senato kurallarını usülen ihlal ettiğini açıkladı. Bu üç maddenin tasarı metninden çıkarılması nedeniyle Temsilciler Meclisi tasarının Senato'da onaylanmış son halini yeniden oylayacak. Bu oylamanın da bugün yapılması bekleniyor.

30 yıldan sonra ilk kapsamlı değişiklik

Tasarının yasalaşmasıyla, 30 yıldan sonra ilk kez vergi kanunlarında kapsamlı bir değişiklik yapılmış olacak. Trump da seçim kampanyası sırasında verdiği vaatlerden birini hayata geçirecek.

Cumhuriyetçi Kongre üyeleri, kurumlar vergisini yüzde 31’den yüzde 25’e çeken, bireysel vergilerde ise daha küçük ölçekli indirimler öngören tasarıyı geçirecek çoğunluğa sahip görünüyordu.

Tarafsız bir kuruluş olan Vergi Politika Merkezi, yeni yasayla Amerikalılar’ın yüzde 95’inin vergilerinin düşeceğini öngörüyor. Ancak bununla birlikte zenginlerin bu yasadan çok daha fazla yarar sağlayacağı da bildiriliyor.

Vergi Politika Merkezi’ne göre yasa tasarısı, eski Başkan Barack Obama’nın sağlık reform yasasını kısmen iptal etmiş olacak, kamu borçlarının ise gelecek on yıl içinde 1 trilyon 500 milyar dolar daha artması anlamına gelecek.

Cumhuriyetçiler vergi paketiyle, son sekiz yıldır sürekli olarak büyüyen ekonominin bu trendi sürdüreceğini söylüyor.

Protestolar edildi

Öte yandan New York’ta tasarıyı protesto etmek için Menkul Kıymetler Borsası binasının girişini kapatan 15 kişi gözaltına alındı.

Tasarıya karşı finans merkezi Wall Street’te gösteri yapan 120 kişilik grup pankart açtı, slogan attı.

İlgili resim

VOA