Temsilciler Meclisi, Cumhuriyetçi Parti tarafından hazırlanan vergi yasa tasarısını görüşmeye başladı.

Vergileri düşürmesi amaçlanan tasarı, Demokratlar ve bazı çevreler tarafından sadece zenginlere yarayacağı gerekçesiyle eleştiriliyor.

Yaklaşık 1 trilyon 500 milyar dolarlık paketin, Temsilciler Meclisi’nden geçmesi halinde bugün Senato’da oylanması bekleniyor. Kongre’nin iki kanadından da geçmesi halinde Başkan Donald Trump’ın imzasıyla tasarı yasalaşacak.

30 yıldan sonra ilk kapsamlı değişiklik

Tasarı yasalaşırsa 30 yıldan sonra ilk kez vergi kanunlarında kapsamlı bir değişiklik yapılmış olacak. Trump da seçim kampanyası sırasında verdiği vaatlerden birini hayata geçirecek.

Cumhuriyetçi Kongre üyeleri, kurumlar vergisini yüzde 31’den yüzde 25’e çeken, bireysel vergilerde ise daha küçük ölçekli indirimler öngören tasarıyı geçirecek çoğunluğa sahip gibi görünüyor.

Tarafsız bir kuruluş olan Vergi Politika Merkezi, yeni yasayla Amerikalılar’ın yüzde 95’inin vergilerinin düşeceğini açıkladı. Ancak bununla birlikte zenginlerin bu yasadan çok daha fazla yarar sağlayacağını bildirdi.

Vergi Politika Merkezi’ne göre yasa tasarısı, eski Başkan Barack Obama’nın sağlık reform yasasını kısmen iptal etmiş olacak, kamu borçlarının ise gelecek on yıl içinde 1 trilyon 500 milyar dolar daha artması anlamına gelecek.

Cumhuriyetçiler vergi paketiyle, son sekiz yıldır sürekli olarak büyüyen ekonominin bu trendi sürdüreceğini söylüyor.

Demokratlar ise tasarının hazırlanması sırasında Cumhuriyetçiler tarafından sürecin dışında tutuldukları için parti çizgisinde ‘Hayır’ oyu kullanmayı planlıyor. Demokratlar, tasarının sadece zenginlerin vergilerini düşürdüğünü belirtiyor.

ABD’de Vergi Yasa Tasarısı Görüşülüyor ile ilgili görsel sonucu

VOA