Başbakan Yıldırım, Arakanlı Müslümanların durumuna ilişkin, "10 milyona yakın mültecinin yüklerinin hafifletilmesi konusunda Türkiye olarak destek vermeye devam edeceğiz." dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina ile iki ülke arasında anlaşmaların imza töreni sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Yıldırım: Rohingya Müslümanlarına destek vermeye devam edeceğiz ile ilgili görsel sonucu

Özellikle geçen yıl Türkiye'de 15 Temmuz'da meydana gelen alçak darbe girişiminin ardından Bangladeşlilerin, demokrasinin ve Türk hükümetinin yanında yer almalarını unutmadıklarını belirten Yıldırım, bunun için teşekkürlerini iletti.

Yıldırım, Myanmar ve Bangladeş arasında 24 Kasım'da imzalanan anlaşmanın, orta ve uzun vadede bu Rohingya Müslümanlarının tekrar kendi topraklarına dönüşümünü mümkün hale getireceğine inandığını söyledi.

Birleşmiş Milletler başta olmak üzere uluslararası camianın da bu sorunu, "sadece Bangladeş'in sorunu" gibi görmekten vazgeçmesi gerektiğine dikkati çeken Yıldırım, şöyle konuştu:

"Gerek insani yardım konusunda gerekse de siyasi çözüm konusunda daha etkin hareket etmesi icap etmektedir. Siyasi çözüm tam olarak sağlanıncaya kadar zor şartlarda hayata tutunmaya çalışan 10 milyona yakın mültecinin yüklerinin hafifletilmesi, sorunlarının asgari düzeye indirilmesi konusunda da biz Türkiye olarak, işin başından beri hep devrede olmaya gayret ettik. Bundan böyle de Sayın Başbakan ve Bangladeş hükümetinin yönlendirmesi ve rehberliğinde gerekli katkıları, desteği vermeye devam edeceğiz."

Yıldırım, bölgede sivil toplum kuruluşları, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türk Kızılayı ve yerel makamların yanı sıra Birleşmiş Milletler kuruluşlarıyla sağlık, eğitim, barınma gibi faaliyetlerde daha etkin bir şekilde yer almayı sürdüreceklerini de söyledi.

"Filistinlilerin yalnız olmadığını dünya er geç anlayacak"

Kudüs'ün tek taraflı olarak İsrail'in başkenti ilan edilmesinden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın olağanüstü toplandığını anımsatan Yıldırım, Bangladeş Cumhurbaşkanı Abdul Hamid'in iştirakıyla Bangladeşlilerin verdiği desteği takdirle karşıladıklarını kaydetti.

Yıldırım sözlerini, "Eminim ki tek yanlı alınan bu karar asla hayata geçmeyecek ve Filistinlilerin yıllardan beri devam eden haklı davalarında yalnız olmadıkları tüm dünya tarafından er ve geç anlaşılacak. Yaşasın Türkiye-Bangladeş dostluğu, kardeşliği." diye tamamladı.

Yıldırım, onuruna verilen yemeğe katıldı

Başbakan Yıldırım, Bangladeşli mevkidaşı Şeyh Hasina'nın, onuruna verdiği akşam yemeğine katıldı.

Başkent Dakka'daki yemekte Yıldırım'a, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakcı ile Türk heyetindeki diğer yetkililer eşlik etti.

Yıldırım ve beraberindeki heyet, akşam yemeği öncesi sahnelenen yerel dans performansını izledi.

Öte yandan Yıldırım, bu program öncesi, temasları kapsamında ev sahibi ülke Cumhurbaşkanı Abdul Hamid tarafından Bangladeş Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul edildi.

Yıldırım, yarın Arakanlı Müslümanları ziyaret etmek üzere Cox's Bazar kentine gidecek. Başbakan Yıldırım, Cox's Bazar'da sığınmacıların durumu ve Kızılay, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Diyanet İşleri Başkanlığı ile uluslararası örgütlerin insani yardım faaliyetlerine ilişkin incelemelerde bulunacak.

Rohingya Müslümanlar ile ilgili görsel sonucu

AA