Başkan Donald Trump, Pazartesi günü ilk kez “Ulusal Güvenlik Stratejisi”ni açıklayacak. Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R. McMaster, Salı günü başkent Washington’da, Londra merkezli Policy Exchange adlı düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada başkanın stratejisi hakkında ipuçları vermişti.

Bu konuşmada McMaster’in Türkiye’ye yönelik değerlendirmeleri ise Ankara’nın tepkisine yol açmıştı.

H.R. McMaster,Policy Exchange ile ilgili görsel sonucu

McMaster, Trump’ın ulusal güvenlik stratejisinin dört temel önceliğe dayandığını kaydetmiş ve bunları, “ülke savunması, Amerika’nın refahının korunup güçlendirilmesi, güç kullanarak barışı sürdürmek ve Amerika’nın nüfuzunu arttırmak” olarak sıraladı.

McMaster, konuşmasında Amerika için en büyük tehlikeyi, “küresel düzen ve istikrarı bozmaya çalışan Rusya ve Çin ile uluslararası hukuku hiçe sayan İran ve Kuzey Kore’nin oluşturduğunu” söyledi.

iran ve kuzey kore ile ilgili görsel sonucu

Ulusal Güvenlik Danışmanı, Başkan Trump’ın Pazartesi günü yapacağı konuşmaya dair ön bilgiler verdiği konuşmasında Rusya’nın, “kutuplaşma oluşturacak sofistike propaganda kampanyaları” gibi yeni dönem savaş teknikleriyle Amerika’yı tehdit ettiğine de işaret etti. Ancak, McMaster, bu noktada, Rusya’nın Amerikan seçimlerine müdahale etmesine değinmedi.

McMaster, Çin’in “ekonomik saldırganlığının” da yüz milyonlarca insanın yoksulluktan çıkmasını sağlayan iktisadi düzeni tehdit ettiğini söyledi ve bu iki ülkeye karşı “rekabetçi angajmanla” mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı. Ulusal Güvenlik Danışmanı, ticaret anlaşmalarının yeniden müzakereye açılmasının da Amerika’nın yeni Ulusal Güvenlik Stratejisi’nin parçası olabileceğini vurguladı.