ABD Dışişleri Bakanlığı, Irak yönetiminin ülkenin IŞİD’ten tamamen temizlendiği yönündeki açıklamasından ABD’nin büyük memnuniyet duyduğunu, fakat bunun terörle mücadelenin sonlandığı anlamına gelmediğini açıkladı.

 

IŞİD'den geri alınan Musul'a giren Irak askerleri, örgütün bayrağının olduğu posterleri indirirken
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada "3 yıllık yoğun bir mücadele döneminin ardından Irak Başbakanı Haydar el İbadi, ülkenin IŞİD’ten tamamen temizlendiğini duyurdu. ABD, Başbakan İbadi'nin liderliğini tebrik ediyor ve IŞİD’le mücadele ederken hayatını kaybeden Iraklı güvenlik birimlerine ve Irak halkına taziyelerimizi sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Nauert, ancak bu durumun Irak’ta terörle ve özellikle IŞİD’le mücadelenin sonlandığı anlamına gelmediğini vurguladı. Açıklamada, “ABD, IŞİD’le mücadele koalisyonu ile birlikte Irak güvenlik güleri ile işbirliğine devam edecek, onlara danışmanlık ve eğitim hizmeti verip, (silahlarla) donatacak. Biz hep birlikte, IŞİD’in geri dönmesini veya diğer terör örgütleri tarafından gelebilecek tehditleri önleyebilmek için tüm aşırıcılık ideolojilerine karşı mücadelede uyanık olmalıyız” ifadelerine yer verildi.

Daha önce Irak Başbakanı Haydar el İbadi, tüm ülke topraklarının IŞİD’ten kurtarıldığını belirterek, örgüte karşı zafer kazanıldığını duyurmuştu.

ABD askerleri  Irak’ ile ilgili görsel sonucu