Simit Sarayı son yıllarda Türkiye’nin en önemli başarı hikayelerinden birini yazdı. 15 - 16 yıl gibi kısa bir sürede dünyanın 22 ülkesini Türk simidiyle tanıştırdı, 426 mağazasıyla simit satarak 1.3 milyar TL ciroya ulaştı.

Şirketin vizyonu ise bundan çok daha büyük. Abdullah Kavukçu, “Henüz gelebileceğimiz seviyenin yüzde 5’ine ulaştık. 5 yıl sonra dünyada simidi duymayan, yemeyen kalmayacak, ciroda 10 milyar TL’yi bulacağız” diyor.

Simit satarak en fazla ne kadar para kazanılabilir… Bundan 15 sene önce bu soruya verilecek yanıtla, bugünkü cevaplar arasında uçurum var. Çünkü bir Türk yatırımcı çıktı, Amerika’dan Suudi Arabistan’a 22 ülkede 426 mağaza açtı. Ve simit satarak 1.3 milyar lira ciroya ulaştı. Üstelik bu mağazalar dünyanın önemli metropollerinin en işlek caddelerinde bulunuyor. Londra’da Oxford’da, New York’ta 5’inci Cadde’de her gün binlerce kişi simitle tanışıyor.

TÜRKİYE’NİN MARKASI

Simit Sarayı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kavukçu, bu konuya adeta milli bir görev gibi bakıyor, “Biz artık Simit Sarayı’nı kendi markamız olarak değil, Türkiye’nin markası olarak görüyoruz” diyor. Markanın vizyonunu da buna göre oluşturduklarını söylüyor. Kavukçu’nun bahsettiği vizyon ise oldukça iddialı. 2018’i 1.3 milyar TL ciroyla tamamlayacaklarını ifade eden Kavukçu, “Henüz ulaşmak istediğimiz seviyenin yüzde 5’ine gelmiş durumdayız. 5 yıl sonra ciromuz 10 milyar TL’ye ulaşacak. Dünyada simiti duymayan, yemeyen de kalmayacak!” diye anlatıyor.

- Mağaza sayınız daha da artacak mı, hedefler nasıl? 

Şu anda 426 mağazadayız. 2018’de 150 mağaza daha açacağız. Bunların 100’ü yurtdışında, 50’si Türkiye’de olacak. Türkiye’nin her noktasında olacağız. Orta vadede ise sözleşmesini yaptığımız, 3 yıl içinde açılacak 930 mağaza var. 

2018’de ŞANZELİZE

- Yeni ülke var mı?

Şu anda 22 ülkedeyiz. Son olarak Lübnan’a girdik. 2018’de İspanya ve Fransa geliyor. Biz bir ülkeye giriyorsak, en iyi lokasyonu seçiyoruz. Bu yüzden Fransa’ya Şanzelize’den giriyoruz. İspanya’da ise ilk mağaza Madrid’de olacak.

- Cironuzun büyük kısmı da yurtdışından değil mi? Orada hedefler nasıl?

Bu sene cironun yüzde 65’i yurtdışından gelecek. 5 yıl içinde bu rakam yüzde 90’a kadar çıkacak. Bu yılı 1 milyar 300 milyon TL civarında bir rakamla tamamlamayı planlıyoruz 5 yılda da 10 milyar TL’yi ulaşacağız.

LONDRA’DA OTOBÜSLER ‘SİMİT SARAYI’ GİYECEK

- En hızlı büyüdüğünüz ülkeler hangileri?

 Londra, Suudi Arabistan, Dubai şu anda en hızlı büyüdüğümüz ülkeler. Lübnan’da 5 mağaza birden açıyoruz. Sırbistan’da 12 tane açtık. Londra’da şu anda şehrin en işlek caddesi Oxford’da 4 mağazamız var. Bugün Oxford’da bizim kadar mağazası olan başka marka daha yok. 2018 sonuna kadar 10 mağaza daha açacağız. 2018’in ilk çeyreğinden itibaren de Londra’daki otobüsleri giydiriyoruz. Londra sokaklarında Simit Sarayı reklamları giyinmiş otobüsler dolaşacak. Simit Türkiye’nin markası biz bunu dünyaya duyuruyoruz.

Şu anda İngiltere’de derinleşiyoruz. 2019 yılından itibaren de Amerika’da büyümeye başlayacağız. 

New York’ta 5’inci Cadde’de en az 5 tane Simit Sarayı mağazası olacak. Dünyada simidi duymayan kalmayacak.  

‘KEŞKE’ DEDİĞİMİZ ÜLKE YOK

Bu kadar hızlı büyümek tedirginlik yaratmıyor mu?

Şimdiye kadar ‘niye girdik’ dediğimiz bir ülke yok. Dünyanın neresinde mağaza açtıysak başarılı olduk. Türkiye’de de 3 mağazamızın olduğu AVM’ler var, hepsi iş yapıyor. İş yapmayan hiçbir mağazayı tutmuyoruz. Düsturumuz bu. İsterse en iyi yerde olsun para kazanmıyorsa kapatıyoruz. 

DÖVİZ GELİRiMİZ TL’DEN FAZLA

- Cironun büyük kısmı yurtdışından olduğu için dövizdeki artış, size pozitif yansımış olmalı… 

Biz sistemimizi, kur riskimizi doğru kurduk. Döviz gelirimiz TL’den fazla. Keşke döviz düşsün de işimize yaramasın. Bizim de dolar bazında kiralarımız var ama  AVM’lerle anlaşmamızı ciro üzerinden yapıyoruz.

YURTDIŞINDA KAHVE ZİNCİRİ ALABİLİRİZ

-Simit Sarayı’nı bir fon şirketine dönüştürme düşünceniz vardı… 

Biz Simit Sarayı’nı altında, döner, kahve gibi farklı konseptlerin olduğu bir gıda fonu olarak düşünüyoruz. Yurtdışında zincirler satın alabiliriz. Mesela Avrupalı bir kahve zincirini bünyemize katabiliriz. 

- İstanbul’da bir döner restoranı açtınız. Büyüyecek misiniz döner işinde?

Evet Tadıdöner diye bir mağazamız var. Aslında biz o konsepti yurtdışı için hazırladık. Şimdi Dubai’de bir mağaza açılıyor. Peşinden Londra ve Suudi Arabistan gelecek. Döneri dünyaya tanıtmak istiyoruz. Ama bu çok sayıda mağaza açılacak bir konsept değil. Bizim işimiz simitçilik. 

Şu anda simit 1.5 TL. Bu sene simide hiç zam yapmadık. Kim ne yaparsa yapsın 2018’de de yapmayacağız.

NY’DA SİMİTBURGER LONDRA’DA SOSİSLİ

- Cironun ne kadarı simitten geliyor, farklı ülkelerde popüler olan başka ürünleriniz var mı?

Toplam ciromuzun yüzde 15’i simitten geliyor. Her ülkenin kendine göre damak zevki, tercihleri var. Mesela New York’ta Simitburger çok tuttu. Londra’da ise çıtır hotdog yani sosisli sandviçi çok satıyoruz. Suudi Arabistanda da tavuklu ve etli ürünler ön plana çıkıyor.

Senede 150 mağaza açıyorsak, bunun yüzde 10’unda fire olabilir. Bunu normal karşılıyoruz. 

YÖNETİMİ BIRAKMAYA HİÇ NİYETİMİZ YOK

Dünyada da hızlı büyümenizle dikkat çekiyorsunuz… Kapınızı çalıyorlar mı?

Bu sene bir ortaklık yaptkık. Yüzde 10 hisse sattık. Yurtdışında Simit Sarayı artık bir ‘case’ olarak görülüyor. Sürekli okullardan, üniversitelerden kendimizi anlatmamız için talepler alıyoruz.

Daha fazla hisse verir misiniz?

Simit Sarayı Türkiye için bir fırsat. Biz artık Simit Sarayı’na bizim markamız değil, Türkiye’nin maraksı olarak bakıyoruz. O yüzden yönetimi bırakmaya hiç niyetimiz yok.

simit sarayı ile ilgili görsel sonucu