ABD Başkanlık seçimine bir ay kala Trump'ın kadınlara cinsel saldırganlık içeren konuşma kaydının yayımlanması üzerine yardımcısı Pence'in kendisinin başkan, Condoleezza Rice'ın yardımcı adayı yapılması için Cumhuriyetçi Parti'ye başvurduğu ortaya çıktı.

 

Mike Pence

ABD Başkanı Donald Trump ile Yardımcısı Mike Pence arasındaki anlaşmazlıklara dair yeni bir iddia ortaya atıldı. Trump'ın 12 yıl öncesine ait ses kaydının Ekim 2016'da yayımlanmasının ardından Cumhuriyetçi Parti'nin birçok önde gelen isminin Trump'a desteğini çektiği dönemde Pence'in Cumhuriyetçi Ulusal Komite (RNC) Başkanı Reince Priebus'a gittiği belirtildi.

'TRUMP'DAN KURTUL'

Atlantic dergisinin haberine göre Pence'in ''Trump'ın yerine beni başkan adayı yapın'' önerisinde bulunduğu Priebus'un durmadan telefonunu çaldıran parti yetkilileri ve bağışçılar da ''Trump'tan kurtul, yerine Pence'i aday yapalım, yardımcısı da Condoleezza Rice olsun'' diye baskı yapıyordu. Rice, Bush döneminin ulusal güvenlik danışmanı ve dışişleri bakanıydı.

Condoleezza Rice

'TRUMP'A GÖNÜLLÜ ÇEKİLİRSE 800 MİLYON DOLAR'

RNC avukatları, Trump'ın partinin önseçim süreciyle kesinleşen adaylığını iptal ettirebilecek yasal mekanizma arayışındaydı. Bir grup milyarder de Trump'a gönüllü olarak adaylıktan çekilmesi için 800 milyon dolar teklif etme girişiminde bulunuyordu. Trump'ın bu tekliften haberdar olup olmadığı, teklifin resmen yapılıp yapılmadığı bilinmiyor.

'SEÇİM HEZİMETİ OLUR'

Kampanya kaynaklarına göre Trump bundan sonraki adımını belirlemek için toplantı düzenlediğinde Priebus ''Şimdi çekilmezsen seçimde hezimete uğrayacaksın'' dedi. Bu nasihatı dinlemeyen Trump, ilkin kayıttaki sözleri için özür diledi, iki gün sonra da Demokrat Partili rakibi Hillary Clinton ile TV münazarasına çıktığı stüdyoya eski Başkan Bill Clinton'ı cinsel saldırıyla suçlayan kadınlardan bazılarını getirtti.

'İSTEDİĞİN HER ŞEYİ YAPABİLİRSİN'

Trump'ın TV sunucusu Billy Bush ile özel sohbatinin ses ve görüntü kaydında kadınları aşağılayan pek çok ifade yer alırken özellikle “Bir yıldız olduğunda bunu yapmana izin veriyorlar. İstediğin herşeyi yapabilirsin. Onların cinsel organını (argo kullanıyor) elleyebilirsin” sözleri dikkat çekmişti. Atlantic dergisi, Trump'ın sözleri karşısında Pence'in derinden dindar kişiliği sebebiyle kendini kaybettiği, eşi Karen'in daha da çok tiksindiği ve ''Rezilin teki, bedelini ödemeli'' dediğini yazdı. Pence'in basın sözcüsü Alyssa Farah ise ''Bu eskimiş, yanlış iddiayı dergiye yalanladık, bugün de yalanlıyoruz. Böyle bir şey olmadı'' açıklamasını yaptı. Priebus sorulara yanıt vermedi.

 Pence,rice ile ilgili görsel sonucu