ABD Anayasa Mahkemesi Başkan Donald Trump'ın seyahat yasağı kararını onadığını açıkladı.

Trump, aralarında İran, Libya, Somali, Suriye, Sudan ve Yemen'in bulunduğu altı ülkenin vatandaşlarına seyahat yasağı koymuştu.

İlgili resim

ABD Başkanı Donald Trump'ın uzun süredir uygulamaya sokulması için çalıştığı seyahat yasağının önündeki engeller kaldırıldı. ABD Anayasa Mahkemesi, İran, Libya, Somali, Suriye, Sudan ve Yemen vatandaşlarına seyahat yasağı uygulanması kararını onadı.

Böylece bu ülkelerin vatandaşlarının ülkeye girişleri, ABD'de yaşayan kişilerle ya da ABD kurumlarıyla ilişkileri olsa dahi engellenebilecek.

İlgili resim

ABD yönetiminin 24 Eylül'de aldığı ve 8 ülke vatandaşlarını etkileyecek olan "seyahat kısıtlaması" kararı, Hawaii Federal Yargıcı Derrick Watson tarafından "milliyetlerine göre insanlara ayrımcılık yaptığı" gerekçesiyle 17 Ekim'de durdurulmuştu.

Trump yönetimi, mart ayında, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan İran, Suriye, Sudan, Somali, Yemen ve Libya vatandaşlarına 90 gün boyunca yeni vize verilmemesi ve ülkeye yapılan tüm mülteci kabullerinin 120 gün süreyle durdurulması yönünde karar almıştı.