Amerika Birleşik Devletleri'nde görülen "Mehmet Hakan Atilla Davası"nda beşinci gün. Atilla'nın avukatları duruşmada yargıca, Sarraf’ın ABD’de tutukluyken yaptığı telefon konuşmalarının kayıtlarının savunma makamına geç iletildiğini söyledi.

Avukatlara göre; bu görüşmelerde Sarraf serbest kalabilmek için her türlü yalanı söylemeye hazır görünüyor.

Avukatlar, bunu Sarraf'ın iddialarını çürütmek için kullanmaya hazırlanıyor. Bugünkü duruşmada Rıza Sarraf'ın Süleyman Aslan, Mehmet Hakan Atilla ve ortağı Abdullah Happani ile yaptığı bazı telefon konuşmalarının dökümleri ve gümrük formları delil dosyasına eklendi. Bazı tapeler salonda Sarraf'a dinletildi.

Bu sırada Atilla'nın avukatları, Sarraf'ın hapishanede yaptığı konuşma kayıtlarını gündeme getirdi. Avukatlara göre bu kayıtlar, Sarraf'ın serbest kalabilmek için yalan söylemeye hazır olduğunu gösteriyor.

Sarraf, mahkemeye, Dubai'den İran'a buğday ticareti yapıldığına dair evrak düzenlendiğini ancak fiili olarak ürün gönderilmediğini anlattı.

Sarraf, "Ben ve benim şirketlerim İran'a hiç gıda göndermedi" dedi. "Ticarete konu olan altının tamamı Birleşik Arap Emirlikleri'ne ihraç ediliyordu" ifadesini kullanan Sarraf, 2013'te Türkiye'de Mali Şube tarafından gözaltına alınıp tutuklandığında serbest kalmak için "kısmen rüşvet" verdiğini ileri sürdü. Sarraf, kime ödeme yaptığını açıklamadı. Serbest bırakıldıktan sonra Süleyman Aslan'ın yerine gelen Halkbank Genel Müdürü'yle görüşmeye başladığını söyledi.

İlgili resim