Soçi'deki üçlü zirvenin yankıları sürerken bugün Amerikan Washington Post gazetesinden çok çarpıcı bir iddia geldi. Gazeteye göre Amerika Birleşik Devletleri, Suriye'nin kuzeyinde yerel bir yönetim oluşturmayı planlıyor.

Gazeteye göre Washington yönetimi, askerlerini aniden Suriye'nin kuzeyinden çekmesi halinde bu bölgelerin Esad yönetiminin denetimine geçmesinden ve Esad'ın gücünü perçinlemesinden endişeli.

Bu durumun oluşmaması için DAEŞ terör örgütü Suriye'de tamamen yenilgiye uğratıldıktan sonra da Amerika Birleşik Devletleri, askerlerini Suriye'den çekmeyecek. Aksine Trump yönetimi, Suriye'nin kuzeyinde Esad hükümetinden ayrı yerel bir yönetim kurdurmayı planlıyor. Amerikalı yetkililere göre ucu açık Amerikan askeri varlığı burada yaşayan toplulukların yerel bir yönetimin şemsiyesi altında istikrara kavuşmasına yardımcı olacak.

Washıngton Post gazetesinin iddiasına göre ABD hükümeti, Suriye'deki askeri varlığını, Cenevre'deki barış görüşmelerinde Esad yönetimine ödün verdirmek için baskı aracı olarak kullanmayı da planlıyor.

abdden-ypgye-silah-sevkiyati-basladi,FkAVnjfkb0u2RZFIBZQosw.jpg