Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, iş adamı Rıza Sarraf'ın daha önce bulunduğu yerde olmadığını belirterek, "Uydurma suçlamalar olursa tabii ki bizim de söyleyeceklerimiz olur." dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İstanbul’da bazı yabancı basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Suriye'de bazı olumlu gelişmelerin yanı sıra Rakka ve Deyrüzzor’dakiler gibi endişe verici gelişmeler olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, terör örgütleri YPG ile DEAŞ arasında anlaşma bulunduğunu, bunu da Türkiye’nin, müttefiklerine anlattığını ifade etti.

Çavuşoğlu, YPG’nin daha fazla toprak kontrol etmek istediğini, özellikle kendilerine karşı çıkan Kürtleri ele geçirdiği yerlerden ayrılmaya zorladığını vurguladı. Sürgün edilen Kürtlerle görüşüp görüşmediklerini HDP milletvekillerine de sorduğunu, “Hayır.” yanıtı aldığını aktaran Çavuşoğlu, “Yani sadece YPG’yi destekliyorlar.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Rusya’nın BM’de Suriye hakkındaki kimyasal silah kullanımı soruşturma teklifini reddetmesine yönelik değerlendirmesi sorulduğunda, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile telefonda konuştuğunu, Lavrov’un, Rusya’nın güvenilir uzmanların, kurumların yapacağı her soruşturmayı kabul edeceğini söylediğini aktardı.

Çavuşoğlu, “Bence BM, en güvenilir kurum. Dolayısıyla Rusya, bunu veto etmemeliydi. Bunu yakında görüştüğümüzde kendisine de söyleyeceğim.” dedi.

ABD ile ilişkiler

Çavuşoğlu, ABD ile Türkiye arasındaki ilişkileri değerlendirmesinin istenmesi üzerine ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dost olduğunu, ABD yönetiminin iç sorunlarla uğraştığını belirterek, “Genel olarak bütün bu ikili sorunların üstesinden yapıcı diyalogla geleceğiz.” dedi.

Terör örgütü FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in iadesi konusunda yeni gelişme olup olmadığıyla ilgili soru üzerine Çavuşoğlu, Türkiye’nin, Gülen’in 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında olduğuna dair delilleri gönderdiğini hatırlatarak, “Eminim ABD, bizim gönderdiğimiz delillerden daha fazlasına sahip çünkü kendisi orada yaşıyor.” dedi.

Sarraf'ın durumu

Çavuşoğlu, iş adamı Rıza Sarraf’ın nerede olduğunun sorulması üzerine de şunları kaydetti:

"İki nota verdik konuyla ilgili. İlki, avukatlarının görüşemediğine dair haberlerden hemen sonraydı. İkincisi, iki gün önceydi, ilkinden 6 gün sonra çünkü ilkinde cevap alamamıştık. İkinciden sonra ABD Dışişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı, büyükelçiliğimizi arayarak Sarraf’ın iyi ve güvende olduğunu söylemiş. Yerini söylememişler. Daha önce olduğu yerde değil. Başka bir yerde olduğu kesin. Ev hapsinde mi yoksa cezaevinde mi veya başka bir yerde mi, bilmiyoruz. Bizimle paylaşmadılar.”

Çavuşoğlu, Sarraf’ın ABD makamlarıyla iş birliği yapabileceğine yönelik iddialar konusunda endişeli olup olmadığına ilişkin soruya da “Neden endişeli olayım?” yanıtını verdi.

İddianamenin FETÖ ile irtibatlı kişilerce hazırlandığını tekrarlayan Çavuşoğlu, “Uydurma suçlamalar olursa tabii ki bizim de söyleyeceklerimiz olur.” dedi.

Çavuşoğlu, “Türkçede bir deyim vardır. Çiğ süt emmedim ki midem ağrısın. Halkbank’ın faaliyetlerinin hiçbiri de ABD ambargosunu ihlal etmemiştir.” ifadelerini kullandı.

"Değişen Avrupa, biz değiliz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hristiyan ya da yabancı karşıtı olmadığını ifade eden Çavuşoğlu, “Avrupa daha önce Erdoğan’ı destekliyordu. Şimdi ne değişti?” sorusuna, “Değişen Avrupa, biz değiliz.” karşılığını verdi.

Çavuşoğlu, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Avrupa ülkelerinin Türkiye’yi desteklemediğini belirterek, “O gece Samsun’daydım. Sabaha karşı 03.00 civarı darbeciler başarısız olacaklarını anlamışlardı ama hala Meclis'i, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi etrafındaki insanları bombalıyorlardı. Bazı mevkidaşlarım beni aradı ama benim nasıl olduğumu ya da durumun ne olduğunu sormadılar. Bu darbecilere Türkiye’nin nasıl davranılacağını sordular. AB’nin desteklememesi, Türk halkı için büyük hayal kırıklığı olmuştur.” diye konuştu.

Terör örgütleri PKK ve FETÖ mensuplarının Almanya’da saklandığını vurgulayan Çavuşoğlu, Can Dündar’a neden kahraman gibi davranıldığını anlamadığını söyledi. Çavuşoğlu, ayrıca, yakın zamanda İsviçre’den sınır dışı edilen PKK ve DHKP-C mensubu iki kişinin Almanya’ya gittiğini, birçok terör örgütü mensubunun Almanya’da rahatça faaliyet gösterdiğini anlattı.

Çavuşoğlu, terör örgütü DEAŞ saflarında savaşan yabancılarla ilgili Avrupa ülkelerinin Türkiye ile son dönemde daha iyi iş birliği sergilediğini kaydetti. Daha önce Türkiye’nin yakalayıp geri gönderdiği birçok teröristin serbest bırakıldığını hatırlatan Çavuşoğlu, Avrupa’da terör saldırılarının sıklaşmasından sonra ancak durumun değişmeye başladığını dile getirdi.

Çavuşoğlu, Kore ve Japonya dahil 120 ülkeden yabancı teröristin Türkiye tarafından yakalandığını belirterek, daha iyi bilgi paylaşımı sayesinde birçok teröristin sınırda durdurulduğu bilgisini verdi. Çavuşoğlu, 53 bin kişinin ülkeye girmesinin yasaklandığını, 5 binden fazla yabancı teröristin sınır dışı edildiğini ve 3 binden fazla teröristin tutuklandığını söyledi.

S-400 füze sistemleri

Türkiye’nin Rusya’dan almayı planladığı S-400 füze sistemleriyle ilgili soru üzerine de Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Bizim ülkemize yönelik tehditler nedeniyle böyle bir sisteme acil ihtiyacımız vardı. Rusya, en iyi teknolojiyle en iyi teklifi sundu. NATO müttefiklerinden almayı tercih ederiz ama alamadık. Bu durumda elimiz bağlı bekleyemezdik. Ortak vadede üretim ve teknoloji transferi önemli bizim için. Prensipte orta vadede Rusya ile bu konuda anlaştık. S-500 ve S-600 üzerinde çalışıyorlar, yeni teknoloji geliyor.”

ABD’den silah alımını Kongre’den onay çıkmadığı gerekçesiyle yapamadıklarına dikkati çeken Çavuşoğlu, bu durumun Türkiye üzerinde koz olarak kullanıldığını söyledi.

Çavuşoğlu, bu durumda alternatif aranmasının normal olduğunu sözlerine ekledi

AA