ABD hey yıl olduğu gibi 11 Kasım Gaziler Günü'nde (Veterans Day) savaş gazilerini anıyor.

Tüm dünya için çok önem taşıyan bu tarih, Amerika Birleşik Devletleri'nde, hem savaşlarda yaşamını yitiren hem de savaş ve barışta ülkesini şerefle korumuş ve hala fedakarlıkla bu görevi sürdürmekte olan askerleri onurlandırmak amacıyla, her yıl Gazileri Anma Günü olarak kutlanır. Birçok Amerikalı bu günde evlerine ve işyerlerine Amerikan bayrakları asar. ABD Başkanı isimsiz şehitlerin mezarını ziyaret eder ve bir konuşma yapar. Resmi kuruluşlar, bankalar ve birçok işletmeler tatil olur, diğer işletmeler de normal saatlerinden daha az çalışır. Amerika her yıl 11 Kasım'da kahramanlarını bir kez daha hatırlar.

1918 yılının 11. ayının 11. gününde ve saat tam 11'de, tüm dünya sevinç ve kutlama gösterilerine sahne oldu. Dört yıl süren 1. Dünya Savaşı'ndan sonra ateşkes imzalanmıştı. "Tüm savaşları bitiren savaş sona ermişti."

I. Dünya Savaşı boyunca kadın ve erkeklerin yaptıkları fedakarlıkları hatırlamak ve kalıcı barışı sağlamak amacıyla, 11 Kasım 1919 günü Amerika'da "Ateşkes Günü" (Armistice Day) ilan edildi. Savaş bittikten 20 yıl sonra, 1938'de Meclis, Ateşkes Günü'nün ulusal tatil olmasını oyladı. Fakat Amerikalılar I. Dünya Savaşı'nın sonuncu savaş olmadığına tanık olacaktı. II. Dünya Savaşı başladı ve uluslar tekrar bu kanlı mücadeleye katıldılar. II. Dünya Savaşı'ndan sonra da   Ateşkes Günü 11 Kasım'da anılmaya devam edildi. Daha sonra 1971'de, Başkan Nixon, 11 Kasım'ı ulusal tatil olarak ilan etti.

Image result for veterans day