Turkishny.com

ABD’nin en büyük ikinci Charter okul ağını yöneten FETÖ lideri Gülen’e bağlı okullar medya ve ABD yasal mercileri sonrası sivil toplum kuruluşları tarafından da farkedilmeye başlandı.

ABD’de siyahileri temsil eden NAACP’ın Kaliforniya şubesi bir tasarı oylayarak ABD’deki Gülen okulları hakkında yasal merciler tarafından soruşturma açılması çağrısında bulundu.

NAACP’ın Kaliforniya şubesinin 19 sayılı tasarısında şu ifadeler yer almakta:

Gülen Örgütü tarafından işletilen ve ABD'de 80.000'den fazla Amerikalı öğrenciyi eğiten 200'den fazla okul var. Bu organizasyona bağlı okullar, Magnolia Bilim Akademisi (CA), Horizon Bilim Akademisi (OH, IL), Harmony Bilim Akademisi (TX), Sonoran Bilim Akademisi (AR), Coral Bilim Akademisi (NV), Dove Bilim Akademisi (OK) , hem de diğerleri.

LAUSD, Oklahoma, Georgia ve New York Eyaletleri tarafından yürütülen denetimlerde, Gülen ile bağlantılı okullarda büyük mali usulsüzlüklere rastlandı.  Usulsüzlüklerde Gülen bağlantılı Accord (CA), Concept Education Services (OH), Terra (NY, NJ), Sky Foundation (Tamam), Armoni Devlet Okulları (TX), Konsept Okulları (IL, OH) , Apple Education (NJ), Terra Science and Education (NY) ve diğer şirketler mal sahibi olarak kullanıldı.

Gülen okulları; Magnolia (CA), Killing Ed'in belgesel filminde gösterildiği gibi Afrika asıllı Amerikalı ve İspanikleri hedef aldı.

200 Gülen okulunun tümünde H-1B Vizesi programı kapsamında öğretmenler kalifiye Amerikalı öğretmenlerin yerini alıyor.

Bundan dolayı, Kaliforniya NAACP, federal, eyalet ve yerel yetkilileri, hem okulların hem de onları işleten yönetim organizasyonlarının adli denetimlerini yapmaya çağırıyor.

Nihai olarak alınan karar: California NAACP bu soruşturmaların devlet eğitim kurullarının yerine eyalet ve federal denetçiler tarafından yürütülmesini ve şüpheli mali anlaşmaların, vize kötüye kullanımlarının değerlendirilmesi için gerekli diğer soruşturmaların yapılmasını talep ediyor.