ABD Başkanı Donald Trump, Asya temasları kapsamında Vietnam'da, Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) zirvesinde konuştu.

Trump'ın gündeminde bölge ülkeleriyle yapılan ticarette yaşanan sorunlar ve Kuzey Kore vardı.

Trump, Vietnam visit,APEC ile ilgili görsel sonucu

Trump, Asya turunun 4. ayağı olan Vietnam'da Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi'ne katıldı.

'ABD'NİN YENİLENMESİNDEN TÜM DÜNYA MUTLU OLDU'

Da Nang kentinde önde gelen şirketlerin CEO'larına hitap eden Trump, konuşmasının başında ekonomik büyüme ve işsizlikteki azalmalar konusunda istatistikleri paylaştı. Trump gittiği ülkelerde 'ABD'den iyi haberler' verdiğini işaret ederek "Tüm dünya ABD'nin yenilenmesinden mutlu oldu" diye konuştu.

'ASYA-PASİFİK BÖLGESİNİN UZUNCA BİR SÜRE İÇİN DOSTU VE MÜTTEFİĞİ OLACAĞIZ'

"Asya-Pasifik bölgesinin gelecekte uzunca bir süre için dostu, ortağı ve müttefiki olacağız" diyen Trump, "Asya-Pasifik ülkeleri kimsenin uydusu değil" ifadelerini kullandı.

Trump, 21 üyeli APEC dışındaki bölge ülkelerinin de 'büyük gelişme' kaydettiğini söyledi.

'DÜNYA TİCARET ÖRGÜTÜ BİZE ADİL DAVRANMADI'

"Adillik ve mütekabiliyet ilkeleri çerçevesinde güçlü bir ticaret arayışı içinde olacağız. Ticaret ortaklarımızdan kurallara uymasını bekliyoruz" ifadelerine yer veren ABD Başkanı, kendilerinin pazar konusundaki bariyerleri alçalttıklarını ancak diğer ülkelerin ABD'ye pazarlarını açmadığını söyleyerek "Basitçe söylemek gerekirse Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) bize adil davranmadı" dedi.

'KRONİK TİCARET İHLALLERİNE ARTIK HOŞGÖRÜ GÖSTEREMEYİZ'

"Kronik ticaret ihlallerine artık daha fazla hoşgörü gösteremeyiz" ifadelerini kullanan Trump, herhangi bir Asya-Pasifik ülkesiyle 'karşılıklı saygı ve ortak çıkar' ilkeleri çerçevesinde 'ikili anlaşmalar' yapabileceklerini ancak 'çok taraflı' anlaşmalara ilgi göstermediklerini vurguladı.

Trump, "Herkesin kuralına göre oynamasını sağlamalıyız ki şu anda bunu yapmıyorlar" dedi.

'HER ZAMAN BİRİNCİ SIRAYA AMERİKA'YI KOYARIM'

Ticaret konusunda 'Kimsenin bizden faydalanmasına daha fazla izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullanan Trump "Her zaman Amerika'yı birinci sıraya koyarım" diye konuştu.

'ÇİN'İ SUÇLAMIYORUM'

Trump, "Çin'i ya da bir başka ülkeyi ABD'den yararlandıkları için suçlamıyorum. Eğer temsilcilerinin yapotıkları yanına kalıyorsa, sadece işlerini yapıyorlar. Keşke ABD'deki önceki yönetimler neler olduğunu görseydi ve bir şey yapsaydı. Yapmadılar ama ben yapacağım. Bundan sonra adil ve eşit temelde rekabet edeceğiz. ABD'den daha fazla yararlanılmasına izin vermeyeceğiz" dedi.

 

'ÇİN İLE MEVCUT TİCARET DENGESİ KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL'

Hem ABD de hem de Asya-Pasifik ülkelerinde 'açık pazar' olmasını beklediklerini söyleyen Trump "Çin ile mevcut ticaret dengesi kabul edilebilir değil" dedi.

'YIKICI UYGULAMALARA KARŞI ÇIKACAĞIZ'

Trump, ülke ismi vermeden ABD'nin entelektüel ürünlerinin 'saygısızca çalındığını' da belirtti.

ABD Başkanı "Ticaret kuruluşlarını pazar erişimi karşılığında teknolojilerini teslim etmeye ve ortak girişimlere zorlayan yıkıcı uygulamalara karşı çıkacağız" dedi.

Trump daha önce Çin'i bu konuda suçlamıştı.

'ASYA PASİFİK BİR DİKTATÖRÜN SAPKIN FANTEZİLERİNCE ESİR ALINAMAZ'

Trump Kuzey Kore konusunda da açıklamalarda bulundu.

'Bu güzel bölgenin ve insanlarının geleceği  bir dikatatörün vahşi fetih ve nükleer şantaj gibi sapkın fantezilerince esir alınamaz" diyen Trump "Bölge, Kuzey Kore rejiminin daha fazla silaha yönelik her adımının daha büyük bir tehlikeye doğru yönelme olduğunu ilan etmede birlik olmalı" ifadelerini kullandı.

Trump, Vietnam visit,APEC ile ilgili görsel sonucu